K zasazeným okurkám dala kovovou mřížku. Nikdo však nevěděl proč. Když však viděli tu úrodu, začali tak okurky pěstovat také!

I když se Vám vertikální způsob pěstování může zdát jako neobyčejný a zvláštní koncept, nedejte se odradit. Existuje mnoho účinných metod, jak tento druh pěstování využít maximálně ve svůj prospěch. Tato metoda získává na popularitě zejména v poslední době, protože usnadňuje proces sklizně a zároveň šetří místo, které je využíváno na pěstování. Obzvlášť oblíbená je v rámci pěstování okurek, které jinak zabírají mnoho místa. Následující návod Vám prozradí, jak využít vertikální způsob pěstování maximálně ve svůj prospěch a usnadnit si tak každodenní práci.

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Čtěte také: Toto je 11 příznaků jasných hormonálních změn. Nebuďte jako ostatní ženy a neignorujte je!

Okurky sázené obvyklým způsobem zabírají poměrně dost místa. Jejich umístění do vertikální polohy je efektivní nejen v rámci využití menší plochy, ale i ve způsobu sběru, který je mnohem jednodušší.

Najděte okurkám vhodnou nádobu a oporu

V první řadě budete potřebovat nádobu, která je minimálně 30 cm hluboká a široká. Vzhledem k různým odrůdám okurek, zacházení s nimi se může mírně lišit. Pokud pěstujete plazivý typ, můžete očekávat dlouhé okurky, pokud okurky rostou ve shlucích, výsledná úroda bude o něco kratší.

Najít vhodnou velikost mřížky na poskytování opory

K tomu, aby mohli okurky vertikálně růst, potřebují určitý druh opory, ať už jde o kovové nebo dřevěné mřížky, rámy s provázky, či drátěné pletivo. Pokud se rozhodnete pro klasickou mřížku ze dřeva, dbejte na to, aby měla maximálně 180 cm. Vybírejte vždy takovou mřížku, která je pevná a nebude se pod váhou větru či úrody ohýbat. Umístěte ji tak, aby byl její spodní okraj přibližně 15 cm nad úrovní půdy, čímž se vyhnete odstraňování plevele, zablácení nebo plísním. Umístěte mřížku do vzdálenější části dvora tak, aby následně nevrhala stín na jiné pěstované plodiny.

Připravte prostor na výsadbu

Důležitou součástí pěstování je příprava půdy. Budete potřebovat vykopat díru, která je přibližně 20 cm hluboká. Následně půdu smíchejte s kompostem, který je pro okurky potřebný. Důležitým faktorem je slunné místo, protože přesně to okurky milují.

Výsadba a množení

Okurky můžeme zasít na místo při vertikální konstrukci přibližně v polovině května. Semena přikrýváme přibližně 2 cm vrstvy půdy. Alternativou je pěstování sazenic ve zmiňovaných nádobách, které se později přemístí k opoře.

Další možností je ponechání okurek v nádobě (vědro, květináč) a umístění konstrukce přímo v ní. Tento způsob je vhodný, pokud máme v zahradě opravdu málo místa.

Při pěstování sazenic necháme semena vyklíčit a následně je můžeme přemístit do větších nádob nebo rovnou do půdy, pokud máte jistotu, že už nebude mrznout. ideální na jaře, kdy se teplota pohybuje okolo 20 stupňů. Nesmíme zapomínat na hnojení.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

Pokud má rostlina dostatečně dlouhé výhonky, propleťte je mezi otvory v mřížce. V případě potřeby si pomozte provázkem tak, abyste rostlinu „neškrtili“. Dále budou výhonky táhnout sami. Pokud máte mřížku umístěnou výše, pomozte rostlině kolíkem, po kterém se obtočí směrem k mřížce.

Nezapomínejte sklízet úrodu, protože uchovávání „starých“ plodů snižuje tvorbu nových.

Důležité faktory

Umístění

Okurky by měly být vystaveny slunečnímu světlu tak často, jak je to jen možné. Pokud nežijete v teplejších oblastech (převážně jih Slovenska) je výhodné je pěstovat i ve skleníku nebo fóliovníku.

Také byste si měli dávat pozor na vítr, který není přátelský k pěstování této rostliny. Ideální teplota na pěstování okurek je 15 až 35 stupňů.

Půda

Ujistěte se, že půda, kde okurky zasadíte, má dostatečnou hloubku a není nadměrně vlhká. Okurky nesnesou půdy s vysokou spodní vodou.

Voda

Musíte dbát na pravidelnou zálivku a dostatečnou půdní vláhu. Rostlinu nemůžete nechat zvadnout. Pokud pěstujete okurky v sušší oblasti, na tento fakt si dávejte snad největší pozor. Listy rostliny by neměly být v kontaktu s vodou, jinak riskujete výskyt plísní.

Hnojivo

Při vertikálním pěstování okurek, byste měli využívat hnojivo, které do půdy proniká pomalu. Každé dva až tři týdny opakujte hnojení. První výhonky jsou signálem, že způsob hnojení můžete změnit. V této fázi lze využívat i hnojivo, které je zředěné s kapalinou.

Okurkám prospívá i kompost z rašeliny nebo přírodní hnůj. V každém případě byste měli dávat pozor na přehnojení, které okurkám neprospívá.

Věříme, že se Vám tento způsob pěstování osvědčí a budete si moci vychutnat bohatou úrodu bez velké námahy.