Kamarádka se divila proč dělám tyto věci. Potom jsem jí ukázala tento trik k vytvoření bohaté záplavě květů a začala to dělat také.

Muškáty neboli Pelargónie patří k nejoblíbenějším balkónovým rostlinám a barevné vodopády jejich květů zdobí nejednu chalupu. Pokud jste po nich někdy zatoužili také a přinesli jste si sazenice domů, možná jste za nedlouho zjistili, že vám nekvetou tolik, jako na balkóně u sousedů. Nevěšte ale hlavu. Poradíme vám pár jednoduchých zásad, díky kterým vás vaše muškáty odmění bohatou záplavou sytě barevných květů.

Pro úspěšné pěstování pelargonií je na trhu dostupná celá řada hnojiv a preparátů, které slibují podporu růstu i jejich kvetení. Často ale za tímto účelem nemusíme plýtvat penězi a namísto toho věnovat pozornost podmínkám, v jakých tyto pestrobarevné květiny pěstujeme a zda mají správné množství vody a světla. Pokud budou uzavřeny ve stínu, mnoho radosti vám pravděpodobně nepřinesou.

Trik pro spoustu květů

Pokud chcete přimět vaše pelargónie kvést jako pominuté, existuje metoda, kterou toho můžete docílit. Kouzelnou moc má v tomto případě prvek zvaný jód. Když jej přidáte do zálivky, zaplaví vás muškáty tolika květy jako nikdy předtím.

Čtěte také: Tato maminka přišla na skvělý nápad, jak svou dceru během prázdnin zabavit. Podívejte se, jaký neobvyklý program jí připravila!

Stačí jedenkrát do měsíce přidat jednu kapku jódového preparátu, který seženete v lékárně, do jednoho litru vody a do každého květináče nalijte zhruba půl deci a už dále nezalévejte. Množství květů, které vám pak rostlina přinese, vás dozajista překvapí.

Rostliny si řeknou, co jim chybí

Kromě této speciální zálivky je ale třeba dbát na správné životní podmínky, které rostlinám poskytujete. Klíčové je pro muškáty dostatečné množství světla a správná zálivka, na kterou jsou poměrně háklivé. Pro optimální růst je zapotřebí také speciální substrát pro pelargónie, který je obohacený o perlit provzdušňující půdu. Pokud zvláštní substrát neseženete, přimíchejte ke standardnímu substrátu trochu písku, který zajistí totéž. Toto jsou základní podmínky pro dobrý růst a velké množství květů.

Zejména světlo je podmínka, se kterou kvalitní kvetení stojí a padá. Pokud vaše muškáty nebudou mít dostatečné množství slunce či alespoň umělého světla, tak sice porostou, ale kvést bude jen řídce. Kromě toho se nedostatek světla projeví také tím, že rostlině začnou opadávat spodní listy, respektive listy nejblíže kořenům. Pokud toto u svých rostlin zpozorujete, přemístěte je na co nejsvětlejší stanoviště, ideálně ven.

Zalévat hodně, ale zase ne příliš

Na rozdíl od ostatních balkónových rostlin vyžadují pelargónie dostatečnou zálivku, ale nesmí ve vodě stát, protože kořeny pak mají tendenci začít zahnívat. Zároveň je třeba zalévat je vodou odstátou a pokojové teploty. Pokud je studená, projeví se to stejně jako přelití, to jest drobnými postupně hnědnoucími flíčky na listech.

Na rozdíl od ostatních balkónových rostlin vyžadují pelargónie dostatečnou zálivku, ale nesmí ve vodě stát, protože kořeny pak mají tendenci začít zahnívat. Zároveň je třeba zalévat je vodou odstátou a pokojové teploty. Pokud je studená, projeví se to stejně jako přelití, to jest drobnými postupně hnědnoucími flíčky na listech. Pokud takové projevy na svých muškátech zpozorujete, vylijte přebytečnou vodu z květináčů a k zálivce nepoužívejte čerstvě natočenou vodu.