David Hampl
19 dubna, 2022
, ,

Každý zahrádkář má své tipy na pěstování zeleniny, také ze zkušenosti ví, kdy sadit jednotlivá semena do záhonů, aby jim neuškodily nízké teploty nebo noční mrazíky. Oblíbené okurky, které se hodí do salátů i na zavařování, jsou náchylné na obojí, je proto nutné je zasadit v přesně daný čas, aby mohly vyrůst a dát bohatou úrodu. V jaké dny v letošním roce jsou nejideálnější pro zasazení semínek do záhonů, zahrádkářský kalendář dává odpověď!

Domácí jsou nejlepší

Málokterá zelenina je v tuzemsku tolik oblíbená jako okurky, které se podávají strouhané v okurkovém salátu ve sladkokyselém nálevu nebo čerstvé, nakrájené na plátky. Vynikající chuť mají čerstvé ze zahrádky, které obsahují potřebné vitamíny a minerály, nadto nejsou ošetřeny žádnými chemikáliemi. Už jen proto patří okurky mezi zahrádkáři oblíbenou zeleninu, která nesmí na záhonech chybět.

Okurky nesnesou chlad

A kdy sadit semena do záhonů, aby se dala očekávat bohatá úroda? Suchá a nepoškozená semínka se musí přebrat a sázet v dny, kterým předcházely teploty okolo 15 °C. Půda musí být dostatečně kyprá a propustná s pH 6-7,2, k tomu okurkám vyhovuje teplé a slunné místo, které je ideálně chráněné před větrem i chladem folií. V záhonech se musí před setím připravit jamky ve vzdálenosti asi 30 centimetrů. Do každé se umisťují tři semínka. Podle zkušených odborníků se mají sázet semínka za svítání nebo naopak před soumrakem.

Sadba podle lunárního kalendáře

Někteří zkušení zahradníci se řídí i fázemi měsíce, ve dnech, kdy měsíc dorůstá se hodí přidat minerální hnojiva, naopak ve dny, kdy ubývá, zase organická. Výsev semínek lze zopakovat asi po 14 dnech, aby byla jistota, že bude dostatek sazenic. Vhodné je krýt záhony folií nebo využít skleník, na volné prostranství pak přesazovat odolné sazeničky až po čtyřech týdnech. A jaké dny jsou k tomu vhodné?

  • Pro skleníkové okurky se hodí sadit semena v období od 20. do 30. března, poté rozdělit sazenice ve skleníku po 20. dubnu.
  • Pod folií nebo pod rounem se sadí semínka od 10. do 20. dubna, následně přesazují sazenice do fóliovníků po 20. květnu.
  • Semena do volného prostranství se sadí od 10. do 15. května a přesazují se v době od 10. června.
  • Příznivé dny pro setí semen okurek jsou podle lunárního kalendáře: 1., 8.–9., 13.–15., 21.–22. dubna; 1.-15. května.
  • Pro výsadbu sazenic do skleníku využijte: 25.-26. dubna, 1.-15. a 31. května; do volných záhonů pak dny: 1.-15. a 31. května, 1.-12. června.

Zdroj: smakdnia.pl

Sdílejte článek