Přestože většina druhů hmyzu a hmyzu podobných živočichů žijících na našem území nepřenáší závažné nemoci, je jejich píchnutí nebo kousnutí velmi nepříjemné, a pokud si do rány zanesete nečistoty, nebo se tam uchytí přímo z těla hmyzu, mohou být jeho následky o poznání horší a přejít v mírný nebo horší zánět. Jak tedy postupovat v případě, že vás bodne hmyz běžně se vyskytující v přírodě především v nadcházejících letních měsících, abyste maximálně omezili následky bodnutí?
Co dělat při bodnutí hmyzem
Postupy pro ošetření rány se liší především typem hmyzu či hmyzu podobné havěti. Nejčastěji se setkáváme s bodnutím od:
- Komárů
- Vos a včel
- Pavouků
Komáří bodnutí
V přírodě se vyskytují různé druhy komárů. Ty, které se vyskytují v České republice, obvykle nepřenáší žádné nebezpečné nemoci (na rozdíl od komárů v tropických oblastech). Typ pokožky určuje citlivost k jejich bodnutí. Pokud je vaše pokožka na komáří štípanec přecitlivělá, mohou se na ní po bodnutí vyskytnout puchýřky, které výrazně svědí. Chcete-li se vyhnout zánětu, puchýřky nechte vstřebat. Máte-li tendence je škrábat, radši je přelepte – škrábáním nejenže narušíte svrchní vrstvu pokožky a vpich tak rozšíříte, navíc můžete do rány zanést nečistoty a bakterie, jejichž působením se zanítí a léčba bude o to složitější a delší.
Včelí a vosí žihadlo
Bodnutí včelou nebo vodou je mnohem bolestivější než komáří štípnutí, jelikož na žihadle nesou účinnější jed. Ke zvláštním opatřením byste měli přistoupit v případě, že trpíte alergií na některou složku včelího nebo vosího jedu. U většiny lidí se vyskytuje minimální reakce, kterou je bolestivý otok, jehož vymizení závisí na množství přijatého jedu. V případech několikanásobného bodnutí se mohou dostavit také křeče a bolesti břicha, či závratě nebo mdloby. V takovém případě je potřeba vyhledat lékařskou pomoc, rozhodně se je nesnažte sami překonat. Pokud dostanete žihadlo do pusy, ledujte jej rozpuštěním kostky ledu v ústní dutině. Pokud je reakce většího rázu nebo dlouhodobě přetrvávající, vždy se obraťte na odborníka.
Kousnutí pavoukem
Většina pavouků žijících v tuzemsku, je neškodná. Celkově se zde vyskytují 2-4 jedovaté druhy, na které narazíte jen zřídka. Kousnutí však může způsobit také běžný pavouk. Jeho důsledkem je ošklivý svědivý puchýř, který není zpravidla životu nebezpečný.