Když zjistil tento fakt o svém těle, nemohl tomu uvěřit: Vývojem zapomenuté orgány a svaly. Podívejte se na ruku a jeden pozůstatek po lidoopech uvidíte hned!

Lidské tělo doznalo v rámci evoluce za posledních 200 tisíc let mnoha změn, některé orgány nebo svaly se přizpůsobily novým potřebám. Přesto naši předkové kromě vnějšího vzezření se anatomicky od nás nelišili, potvrzení lze nalézt na kosterních pozůstatcích. Některé dílčí orgány a svaly však zakrněly, protože již nebyla jejich další potřeba, ale stále je můžeme na našem těle identifikovat. Které rudimenty to jsou?

Rudimentární lidské orgány

Pod pojmem rudiment se skrývá zakrnělý orgán, případně sval, který již nepoužíváme, ale byl efektivní v předchozí fázi vývoje. A co nám po lidoopech tedy zbylo? Budete se divit, není toho málo, většina lidí však vůbec nemá tušení, že jsou to zakrnělé pozůstatky po našich předcích. Všechny tyto orgány a svaly však měly svůj význam, jen ten už vymizel a zůstal nám jen ten pozůstatek, kterým je kupříkladu apendix, což je červovitý výrůstek slepého střeva, ale také takzvané zuby moudrosti. I to je důvod, proč lidově řečené moudráky nenarostou každému.

Nejznámější příklady rudimentárních orgánů a svalů

Konstrukce lidského těla je zcela jedinečná, ale najde se několik zajímavých orgánů nebo svalů, které nemají v současnosti využití. Kromě zmiňovaných zubů moudrosti a apendixu jsou to také mandle nebo kostrč, která je ocasní částí páteře. Kromě toho existuje na těle také několik rudimentárních svalů. Ušní svaly umožňovaly opicím pohyb ušním boltcem. Obdobně lidé mají růžový koutek v oku, což je pozůstatek třetího víčka. U mužů jsou takovými rudimenty naopak prsní bradavky.

Čtěte také: Matematická hádanka, kterou téměř žádný Čech nedokáže vyřešit správně: Troufnete si na ní?

Palmaris longus na předloktí

Jedním ze zakrnělých svalů, který mají opice vyvinutý, aby mohly lézt po stromech, je sval palmaris longus. Nachází se na předloktí a jeho existenci zjistíte jednoduchou zkouškou. Položte si ruku na podložku dlaní nahoru, následně spojte malíček s palcem, v tu chvíli se uprostřed ruky objeví vzedmutý sval, který je pozůstatkem úchopového svalu. Tento sval dokonce 15 % populace zcela chybí. Pro člověka je zbytečný, ale dnešní medicína si s jeho využitím ví rady, používá se v rekonstrukční chirurgii na šlachové štěpy.