Kopřiva: královna jara, která si zaslouží i vaši pozornost

Kopřiva. Žahavka, které se obávají zejména děti. A také zahradníci, kteří ji považují za odporný plevel, který je potřeba zlikvidovat. Tato bylina nemá sice mezi laiky nejlepší renomé, což může být dáno vzhledem i žahavými chloupky s obsahem chemikálií, které způsobují nepříjemné podráždění kůže, ale mezi léčiteli patří mezi velebenou královnu. Není divu, má mnoho blahodárných účinků na zdraví, navíc napomáhá povzbudit oslabené tělo po zimě.

shutterstock.com

Jarní bylina pro zdraví

Naše babičky věděly, proč vyrazit s proutěným košíkem na divoké kopřivy. Čerstvé lístky se využívaly při přípravě pokrmů, pro dochucení polévek, do nádivek i do salátu, ale své nezastupitelné místo měly také v lidové medicíně. Kopřiva totiž obsahuje velké množství prospěšných látek, které pomohou s únavou, vyčerpáním i křehkou imunitou. Tyto rostliny se sbírají v neznečištěných oblastech, například na zahradách nebo na okrajích luk a lesů.

21denní kopřivová kúra

Oživit tělo a detoxikovat organismus po dlouhé zimě? Kopřivová kúra je ideálním řešením, protože je zcela dostupná a nestojí vůbec nic. Tedy je třeba vyrazit na sběr kopřiv. Listy se nasekají a dvě lžičky se zalijí hrnkem horké vody. Po vylouhování se odvar pije. Denní dávka je dva šálky kopřivového nálevu a celá kúra trvá tři týdny, kdy se tělo zbaví toxinů a vnitřních zánětů. Výhodou je doplnění hladiny železa a hořčíku, kúra je vhodná pro cukrovkáře nebo pacienty s anémií či oslabenou imunitou.

Čtěte také: Pozor na účinnost roušek. Záleží totiž na jejich materiálu

shutterstock.com

Proti revmatu i pro krásné vlasy

Kopřiva je lékem na bolesti kloubů, zábaly namáčené v odvaru nebo dužnina z čerstvých listů se používá při revmatu. Kopřivám by měly přijít na chuť také kojící ženy, protože pití kopřivového čaje podporuje tvorbu mateřského mléka. Ale kopřivy se používají také zevně, zejména v kosmetice při akné nebo pro posílení vlasů. Tonikum z této byliny funguje proti lupům a pro odmaštění vlasů, připravuje se z 500 gramů kopřiv a 5 litrů vody, vlasy se musí omývat touto vodou třikrát týdně.

Zdroj: twice.hu