Kopřivové hnojivo: levné, přírodní hnojivo vám zaručí skvělou sklizeň

Kupovaná hnojivo jsou nejen poměrně drahá, ale také plná chemie. Jestli chcete recept na úžasné a zcela přírodní hnojivo, kopřivy vám velmi dobře poslouží. Uvidíte, že se dočkáte výsledků na 100 procent a směs vás nebude stát prakticky ani korunu. Tinktura z bylin rostlinám poskytuje imunitu, zvyšuje odolnost vůči škůdcům a urychluje jejich růst.

Recept na tinkturu z kopřivy

V první řadě musíte nasbírat dostatek kopřiv. Nesbírejte je podél silnic, kde jezdí hodně auta. Nasaďte si rukavice a při sběru použijte nůž nebo nůžky. Seřízněte asi 8-10 rostlin. Nemocné a scvrklé listy odstraňte. Ty používat pro výrobu nebudete. Potom si připravte dřevěnou nebo jinou nádobu (hlavně ne kovovou). Odstraňte květy a kopřivy nastříhejte. Naplňte 2/3 nádoby kopřivou.

shutterstock.com

Ohřejte vodu. Kopřivy zalijte teplou vodou, ale ne až k okraji. Zakryjte víkem a nechte stát v teple po dobu 1-2 týdnů. Slunce zajistí přirozenou fermentaci. Přidat můžete také 10 gramů sušeného droždí. Jednou denně směs promíchejte. Poté přidejte hrst popela a promíchejte. Zbavíte se tak nepříjemného zápachu. Až směs napění a ztmavne, je připravená k použití.

Čtěte také: Jak správně sušit prádlo v bytě a vyhnout se plísním?

Jak používat tinkturu na zahradě

Asi po týdnu budete mít připravenou směs na hnojení. Před použitím nařeďte 1 litr směsi v 10 litrech čisté vody. Rostliny zalévejte dvakrát za týden. Tato směs je ideální pro hnojení rajčat, okurek a další druhy zeleniny. Tinkturu byste naopak neměli používat na plodiny, jako je cibule, česnek nebo luštěniny. Hnojivo totiž může narušit jejich přirozený vývoj.

shutterstock.com

Pamatujte si, že kopřivové hnojivo je pouze doplněním péče o rostliny. Všechny plodiny musí být hlavně dobře zalité, abyste tuto tinkturu mohli použít bezpečně. Mnoho pěstitelů ji používá hlavně na zeleninové zahradě. Zkuste to také a můžete se těšit na neuvěřitelné výsledky. Rostliny budou najednou rychle růst a plodit mnohem více. Navíc se nebudete muset obávat nemocí.

Zdroj: alltime.ge