Kousáte si nehty nebo vymačkáváte pupínky? Tyto zlozvyky říkají hodně o vašem duševním zdraví

Pupínky na tváři. Všichni to jistě moc dobře znají. Především děti v pubertě, ale i mnoho dospělých, se s tím stále potýká. Všichni, kterých se to týká nebo v minulosti týkalo, moc dobře vědí, že se nejedná o nic příjemného. Mačkání pupínků z kůže je totiž velmi nepříjemná záležitost, nicméně je to pro lidi mnohdy potřeba. Nikdo totiž nechce chodit s tváří plnou nepěkných pupínků. Možná jste ale nevěděli, že právě mačkání pupínků může hodně prozradit o vašem psychickém stavu. Pokud tedy patříte do skupiny lidí, kteří si pupínky neustále mačkají, je tento článek pro vás jako dělaný.

Bezdůvodné mačkání

Máte pocit, že si musíte neustále mačkat kůži na těle, na tváři nebo kdekoliv jinde, abyste se zbavili ošklivých a nepříjemných pupínků? Mačkáte je, škubete je, škrábete se a snažíte se jich za každou cenu zbavit. Pokud to děláte kvůli pupínkům, lze to pochopit. Mnoho lidí to ovšem dělá jen tak, bezdůvodně. Možná budete překvapeni, až zjistíte, že to přeci jen nějaký důvod má.

Jde o psychickou poruchu

Na první pohled bezdůvodné mačkání kůže je totiž druh obsedantně-kompulzivního chování, které se souhrnně označuje jako dermatilománie. Že jste o tom nikdy neslyšeli? V tom případě pokračujte ve čtení. Může se to totiž týkat i vás. Mnoho lidí si totiž kůži mačká, aniž by si uvědomovalo. Následkem toho se jim na těle mohou začít vyskytovat nepříjemné jizvy a vyrážky. Znamená to ale mnohem více, protože to má přímou spojitost s psychickým stavem jedince.

Čtěte také: Dieta pro všechny líné ženy – kilogramy se ztratí samy!

Psychoterapie a krém

Pokud nemůžete tuto činnost zastavit a máte neustálou potřebu se mačkat, může vám tato činnost přinášet určitou úlevu. Tím, že si vytlačíte pupínek, z těla také odstraníte i část epidermis (kůže), což pro vaše tělo může být nebezpečné. V extrémní fázi to může vést až k poranění, infekci a závažnému poškození kůže. Mačkání je ovšem emocionální porucha (pocit viny, uzavírání atd.).

V tomto případě vám může pomoci psychoterapie a dermatologická léčba, protože kůže bude potřeba také léčení, stejně jako duše. Máte-li kůži poškozenou, můžete začít používat pleťová mléka, krémy, ale hlavně byste se už neměli škubat.