Existují čtyři krevní skupiny – A, B, AB a 0. Znát svou krevní skupinu je nezbytné nejen v případě darování krve nebo zdravotních problémů, může nám pomoci odhalit některé stránky osobnosti. A ačkoliv existuje mnoho typů a podkategorií, zjistíte pomocí krevní skupiny základní charakterové rysy, které vám pomohou pochopit souvislost mezi fungováním lidského těla a psychikou.

Darování krve má svá pravidla

Složení krve je u každé skupiny rozdílné, proto se při jejím darování musí lékaři řídit striktními pravidly. Lidé s krevní skupinou A mohou přijímat krev od člověka ze stejné skupiny nebo ze skupiny 0, darovat ji ale mohou jen skupinám A a AB. Krevní skupina B je na tom podobně – může přijímat krev ze stejné skupiny nebo od člověka se skupinou 0, darovat ji ale může jen krevním skupinám B a AB. Lidé s krevní skupinou 0 jsou univerzálními dárci, sami však mohou přijmout jen krev od stejné skupiny. A nakonec skupina AB, která může krev darovat jen stejné krevní skupině, ale přijímat ji může od kohokoliv. Svou roli ale hraje ještě Rh faktor.

Krevní skupina určuje základní charakteristiku

Krevní skupina dává člověku předpoklady k rozvoji určité osobnosti. I když samozřejmě není možné řídit se pouze krevní skupinou, charakteristické vlastnosti se u každé z nich v menší či větší míře projevují. Každá krevní skupina jinak zvládá stresové situace, a dokonce existují i doporučené stravovací návyky pro každou z nich.

Například lidé s krevní skupinou A bývají empatičtí a dbají na organizovanost a efektivitu. Jde o přirozené vůdce, kteří si snadno získají důvěru a autoritu. Lidé s krevní skupinou B jsou flexibilní vůči změnám a snadno urovnávají spory mezi ostatními. Jsou přátelští a aktivní. Krevní skupina 0 má tendenci být za každých okolností praktická a asertivní. Jsou to lidé zdvořilí a soucitní s druhými. A nakonec skupina AB, u které se setkáte s klidem, vyrovnaností, racionalitou a vnitřním klidem. Typická je pro ni velká přemýšlivost.

Upravte své stravovací návyky podle krevní skupiny

Každé tělo vyžaduje trochu jiné živiny. Orientovat se lze i podle krevních skupin. Lidé s krevní skupinou A si budou dobře rozumět s vegetariánskou stravou bohatou na rybí produkty a mléčné výrobky. Vynechat by naopak měli luštěniny, kořeněná jídla a kávu. Pro osoby s krevní skupinou B jsou vhodné především mléčné výrobky, skopové maso, ryby, zelenina a čaj. Vyhýbat by se měli alkoholu a konzervačním látkám.

Lidé se skupinou 0 potřebují hodně masa všeho druhu včetně ryb. Doplňovat by ho měli spoustou zeleniny. Naopak jim škodí konzumace mléka, průmyslově zpracovaných potravin a nadměrné přejídání. Pro skupinu AB jsou nejvhodnější čerstvé a organické produkty, naopak by měli co nejvíce omezit smažená jídla, která jim škodí.

Jste vyrovnaní, nebo se stresujete?

Krevní skupina určuje i to, jak dobře se vyrovnáváme se stresem. Někteří lidé ho zvládají s naprostou samozřejmostí, jiným může způsobit i zdravotní komplikace. S vypjatými situacemi si nejlépe poradí krevní skupina B a AB, naopak lidé s krevní skupinou 0 nebo A je moc nezvládají. Krevní skupina A je totiž velmi náchylná k vysokým hladinám kortizolu. Lidé s krevní skupinou 0 jsou zase náchylní k výbuchům hněvu, a to zejména pokud dojde k narušení jejich plánů. Skupiny B a AB jsou vůči stresu odolní a problém nastává prakticky jen při dlouhodobém vystavení stresové situaci.

Sdílejte článek