Do kuchyně jsem si ušila závěsy přesně podle tohoto jednoduchého návodu. Originální okna mi nyní závidí všechny mé sousedky!

Závěsy dokáží dát každé místnosti ten správný punc. Nápaditě ušité, přeložené či jednoduše pěkně vzorované, to vše jsou detaily, které dělají z místností malé království. Ušít si záclonu ani závěs není vůbec náročné. Pokud víte, jak na to, můžete mít doma parádu, jaká se jen tak někde nevidí. Přinášíme Vám jednoduchý návod, jak si závěsy ušít zcela sama.

1[hana-code-insert name=’google‘ /]Jak ušít závěsy

Co budete potřebovat?

  • látku
  • špendlíky
  • řasící lemovku
  • tužku nebo krejčovskou křídu
  • metr
  • nůžky
  • korálky, krajky, stužky či jiné ozdoby
  • žehličku

Jak na to?

Nejdůležitější je změřit si správně okna a na základě toho definovat délku a šířku závěsů, abyste je mohli tvarovat a řasit podle toho, jak chcete. Mějte na paměti, že závěs je namontován na tyči na záclony, takže při měření je dobré myslet na 20-25 cm rezervu. Tento rozměr byste měli přidat do šířky každého závěsu. Nezapomínejte ani na 2-3 cm na každé straně pro zalomení okraje.

Předtím, než začnete závěsy šít, látku vyperte. Pokud máte bavlněné tkaniny s největší pravděpodobností se praním scvrknou. Pokud byste je prali po ušití, mohlo by se stát, že na okně budou najednou krátké.

Na zadní straně látky si křídou naznačte čáry a odstřihněte z látky takovou část, jaká bude sedět na rozměry Vašeho okna. Z každé strany látku ohněte dvakrát, poprvé ohněte cca 1 cm a podruhé 2 cm. Látku dobře zažehlete a po zažehlení proběhněte na šicím stroji nití.

5Když jste s přišíváním hotovi, na vrchní část látky ze zadní strany našijte řasící lemovku. Při rozměrech řasící lemovky se řiďte šířkou závěsu a k tomuto rozměru přidejte ještě zhruba 2,5 cm.

6[hana-code-insert name=’google‘ /]Když lemovku našíváte na závěs, nešijte ji přímo k okraji látky, ale posuňte ji níže přibližně o 2-3 cm. Na okně tak bude vypadat lépe a i řasit ji bude jednodušší.

7Jednoduchý závěs máte hotový. Pokud ho chcete ozvláštnit, přišijte si na něj různé komponenty, jako jsou korálky, stužky, krajky či cokoliv, co se Vám líbí a hodí do interiéru.

Několik nápadů pro inspiraci

Závěsy si můžete ušít opravdu jakékoliv. Někdo libuje minimalismu, jiný zase okázalé pompéznosti. V současnosti opět letí závěsy „z minulosti“. Takové dekorace jsou typické řasením, překládáním, rustikálními, ale i barokními ozdobami a zlatou barvou. Letí i kovové doplňky a úchytky. Inspirací je mnoho, stačí si jen vybrat.

2
8
12
[hana-code-insert name=’google‘ /]
13
14
15
16
17
18
[hana-code-insert name=’Dole‘ /]
19
20

 

Hodně štěstí při šití nových záclon!