Kulinářské rady těch nejlepších kuchařů na světě

Téměř všechno, co se člověk ve svém životě naučil, začalo jeho vzděláváním ve škole. Stejné je to i u kuchařů. Základní vzdělání, jak připravit různé pokrmy, od jednoduchých, až po ty nejsložitější, se jim dostalo ve škole. Ovšem dovést své umění vařit k dokonalosti jim dal život. Praxe u jiných mistrů oboru, snaha se dál rozvíjet a zlepšovat. Část jejich umění také pochází ze starých receptů, které se v rodinách dědí z pokolení na pokolení. Tyto recepty se od nich dozvídají pouze jejich žáci, kteří jdou v jejich stopách. Občas se povede na pár jejich triků přijít, anebo je sdělí oni sami. Jsou to někdy jen maličkosti, které dokáží odlišit dobré jídlo od vynikajícího.

  • Ideální steak – nikdy ho nezačněte dělat hned po vyndání masa z lednice. Ideálně by měl mít pokojovou teplotu. Ať už ho máte rádi krvavý, nebo silně propečený, dodržujte toto pravidlo. Aby mělo maso na povrchu křupavou krustu, před vložením na pánev ho osušte papírovým ručníkem.
  • Nejlepší kuřecí maso nebo libové vepřové maso, se déle vaří, a tím se vysušuje. Aby tomu kuchaři zabránili, přišli na to, že stačí maso před tepelnou úpravou ponořit do slané vody. Na 1 litr vody dáme ¼ šálku soli, popř. ½ šálku cukru. Maso ponoříme dle váhy. 1kg masa na 1 hodinu, větší kusy max. na 8 hodin, ale ne méně než půl hodiny. Kuřecí kousky se dávají do slané vody podle váhy 1 kousku. Před tepelnou úpravou masa nezapomeňte odstranit zbytky soli.
  • Aromatické koření jako kmín, pepř, nebo i jiné mnohem více rozvine svou vůni, když ho opražíte na sucho na pánvi. Nejlepší je ale dát ho na plech do trouby. A místo mletého pepře zkuste celý, jen ho před použitím rozdrťte. Uvidíte, kolik vůní a chutí tím získáte.
  • Kynuté těsto bude mnohem lepší, když vejce, tuk a mléko necháte přes noc zahřát na pokojovou teplotu. Stejně tak můžete lehce zahřát i mouku.
  • Pokud chcete mít při pečení na rybě krásnou křupavou krustu, tak ji před pečením lehce potřete majonézou. Až poté rybu osolte a dejte na gril. A chuť ryby zvýrazníte, když vynecháte všechny bylinky. Stačí jí pokapat citrónovou šťávou.
  • Steak bez tuku. Jeden z nejslavnějších kuchařů Alain Dukas připravuje steak tak, že ho nejprve položí na pánev stranou, kde je tuk. Ten se vyškvaří, a maso se v něm krásně připraví.
  • Nadýchanější bramborovou kaši připravíte, když brambory před rozmačkáním osušíte. To můžete udělat tak, že na suchou horkou pánev dáte brambory abyste je zbavili přebytečné vlhkosti. Pozor však, abyste je nezačali péci.
  • Lahodné krémová polévka bude lepší, když zeleninu předem opečete na pánvi na olivovém oleji, a teprve potom ji dáte do vody vařit. Pečením totiž v zelenině zkaramelizuje cukr, a přidá polévce další chuť. Stejné je to při přípravě ragů.
  • Nejchutnější palačinky připravíte tak, že do těsta přidáte pár lžic dobré zakysané smetany. Těsto bude mnohem měkčí, a palačinky měkké, a při rolování se nebudou trhat. A je jedno, zda připravujete sladkou, či slanou variantu.
  • Cukr ale ne jako sladidlo. Nezapomeňte přidat cukr do jídla pokaždé, když obsahuje rajčata, rajčatový protlak či pyré. Cukr potlačí přirozenou kyselost rajčat a rozvine jejich chuť.
  • Nejsložitější jídlo – volské oko. K jejich přípravě potřebujete jen 3 ingredience. Pánev se silným dnem, máslo, a nízkou teplotu. Začnete tak, že pánev trochu zahřejete. Dáte na ní ½ čajové lžičky másla. To se musí pomalu rozpouštět. Nesmí to být zprudka, aby neprskalo. Potom rozbijete vejce a přidáte na pánev. Osolíte, a smažíte 4 – 5 minut. A máte hotovo.
  • Masový vývar nejlépe připravíte tak, že použijete kuřecí maso a kosti. Vkládáme do studené vody, aby byl vývar čistý, a v průběhu vaření sbíráme sraženou bílkovinu. Vývar vaříme pomalu, určitě 3 hodiny. Teprve po hodině a půl přidáme do vývaru kořenovou zeleninu, jako je mrkev, celer, petržel.  Získáme tak základ pro mnoho pokrmů, jako jsou polévky, omáčky a další jídla.  Při přípravě hovězího nebo vepřového vývaru zeleninu rozkrojíme na polovinu, a dáme péci do trouby skoro do černa. Uvidíte, jakou chuť váš vývar získá.
  • Křupavá kůrka na chlebu. Aby byla správně silná, ne málo, ani moc, stačí do trouby kde chleba pečete přidat misku s vodou. Pára dokáže zázraky, a váš chléb bude mít kůrku tak akorát.
  • Jak správně upéci cibuli. Pánev rozpalte na střední teplotu, dejte na ní máslo, olej a rychle přidejte cibuli a sůl. To zajistí, že se cibule rychleji usmaží, zbavíte se zápachu, a jak cibule karamelizuje, trochu zesládne.
  • Nebojte se česneku. Česnek je skvělá bylina, která hodně jídlům dodává tu správnou chuť. Pokud se bojíte zápachu z úst, ale jídlo bez česneku si neumíte představit, vezměte stroužek česneku, rozkrojte ho na půl a potřete s ním talíř. Chuť zůstane, ale váš dech bude bez typického zápachu.
  • Pokud chcete připravit jídlo, aby se vám nelepilo, použijte pánev s nepřilnavým povrchem. To jsou míchaná vejce, palačinky, apod. Pokud chcete jídlo s křupavou krustou, pořiďte si obyčejnou pánev.