Pokud se vám na kůži objevují červené skvrnky, není nutné mít hned obavy

Někteří lidé si i do pozdějšího věku uchovávají hladkou kůži bez skvrn a pupínků, ale těch je menšina. Většina začne dříve či později na kůži pozorovat určité změny, mezi které patří i výskyt červených nebo nafialovělých skvrnek.

Reklama

Pokud je na svém těle objevíte, není důvod k panice. Jedná se o angiom, důsledek abnormálního seskupení krevních nebo lymfatických cév, kdy se vytvoří benigní výrůstek. Angiomy obvykle pro člověka neznamenají nebezpečí.

Druhy vzniku angiomů

Pokud jde o důvody jejich vzniku, existují dva hlavní:

  • zdravotní problémy (například oběhová onemocnění, dysfunkce jater nebo hormonální nerovnováha) nebo nevhodný životní styl; pro tento typ výrůstku se v lékařské terminologii vžil pojem „pavoučí angiom“ – je pro něj typické, že bývá spíše plochý a tím se od ostatních typů angiomů liší; název získal podle svého tvaru, kdy se z červené středové plošky rozbíhají do stran malé krevní cévy připomínající pavouka
  • proces stárnutí, kdy se tento typ skvrn poměrně běžně objevuje u lidí nad 30 let, a to obvykle na trupu a horních končetinách, u žen také v oblasti prsou.

Prevence, monitoring a způsoby odstranění

Pokud chcete mít kůži mladistvou, zdravou a beze skvrn, nejlepší cestou je úprava životosprávy a obohacení jídelníčku o pravidelné a větší dávky ovoce, zeleniny, a nahrazení těžkých tuků zdravějšími a v menším množství.

Reklama

Jak jsme v úvodu uvedli, angiomy nebývají nebezpečné, obvykle nevyžadují lékařské ošetření nebo zákrok a některé dokonce i bez vnějších příčin samy zmizí.

Přesto je vhodné je sledovat, protože mohou v průběhu času začít například krvácet nebo výrazně měnit velikost, tvar nebo případně barvu. Pak je na místě požádat o radu svého lékaře, který může stanovit další postup. I když lékař případně usoudí, že daný angiom přes své morfologické změny není nebezpečný, má člověk možnost nechat si jej odstranit i z estetických nebo kosmetických důvodů. Nejběžnější bývá jejich odstranění laserem, využívá se však také metoda zmrazení tekutým dusíkem a v těžších případech i malý chirurgický zákrok. 

Reklama