Do květináče s orchidejí vložila kostku ledu a všem to připadalo směšné. O týden později se stal hotový zázrak!

Orchidea phalaenopsis je bez pochyb jednou z nejkrásnějších a zároveň i nejoblíbenějších pokojových rostlin. Mnoho lidí dnes při gratulacích dokonce dává přednost koupi orchideje před kyticí květů. Milovníci orchidejí s oblibou sbírají její různé druhy a rozkvetlé stonky poseté různobarevnými květy jsou pastvou nejen pro oči vášnivého pěstitele. Jak však potřeba docílit, aby nám orchidej pokaždé bohatě kvetla? Následující článek obsahuje pár skvělých rad i triků, které Vám pomohou dosáhnout té nejefektivnější péče o tyto nádherné rostliny.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Je zvykem, že orchideu si lidé koupí nádherně rozkvetlou, ale květy na stonku nevydrží věčně a po odkvětu přichází časté zklamání. Proč orchidea nerozkvetla znovu, co dělám špatně? Díky následujícím radám si tyto otázky už nemusíte dávat a Vaši orchideu budou všichni s úžasem obdivovat.

Průměrná délka období, během kterého budou květiny na Vaší orchidei krásné rozkvetlé, je přibližně 3 měsíce. Při výborné péči dokážete dosáhnout i 6 měsíců. Tento cyklus se objeví dva až tři krát do roka a mezi jednotlivými obdobími může být i několika měsíční přestávka. Při vhodné péči byste měli dosáhnout ideálního množství květů. Stačí se řídit následujícími tipy.

Čtěte také: Tento dezert poblázní úplně každého. Je určený pro každého, kdo si chce něco upéct a zároveň nechce zapínat troubu. Podívejte se, jak připravit chutný nepečený dort s čerstvým ovocem

Jak vykouzlit kvetoucí orchidej?

Podstatou dosažení „kvetoucího procesu“ je zajištění rozdílné teploty. Proto byste měli květináč s rostlinou přes noc odložit na chladnější a tmavé místo, ideálně s teplotou 15 stupňů.

Pozor byste si měli dát i na obsah hnojiv, které používáte. Vyhněte se hnojivům s vyšší koncentrací dusíku. Naopak, obsah fosforu je kladem, ve skutečnosti totiž podporuje kvetení rostliny.

Pokud nemá orchidej vhodné prostředí, ve kterém je umístěna, odrazí se to na jejích květech, respektive na jejich absenci. Proto byste měli dbát i na vlhkost prostředí, které si tato náročná rostlina vyžaduje. Neustále zvlhčujte vzduch kolem rostliny, což výrazně pomůže jejímu kvetení.

Umístěte květináč s orchidejí na tmavé místo a nechte tam rostlinu po dobu pěti dnů. Během 3 týdnů by se měly objevit první pupeny květů. Tuto metodu se však vyplatí využívat jedině v případě, pokud je Vaše rostlina dospělý a zdravý jedinec.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Další radou je způsob dodání vody rostlině. Namísto klasického zalévání využijte kostky ledu, které prostě položte do květináče. Rostlina by měla brzy začít kvést.

V případě, že rostlina nemá květiny, netvoří se jí ani pupeny, ale zaznamenáte hojný růst listů nebo kořenů, vyčkejte. Rostlina je ve vývoji a dokud toto období neskončí, neobjeví se nové květiny.

Další péče

Předchozí tipy jsou vhodné, pokud chcete dosáhnout kvetení. Péče o tuto rostlinu však vyžaduje mnohem více pozornosti.

Voda, kterou rostlinu poléváte by měla být ideálně „odstátá“. Pokud máte přístup k dešťové vodě, která není nadměrně znečištěna, klidně ji využijte na zalévání. Je mnohem lepší než tvrdá voda z domácnosti.

Nezapomínejte, že orchidea má nesmírně ráda světlá místa, proto by měla mít dostatek světla a zároveň i vlhkosti. Ta by však neměla být nadměrná. Ideální je umístění květináče na parapetu okna, či v jeho blízkosti, ideálně u okna orientovaném na východ. Vyhněte se přímému slunečnímu záření, které by rostlinu mohlo vážně poškodit.

Běžně byste rostlině měli zajistit teploty v rozmezí 19 až 26 stupňů. Nezapomínejte však na to, že přes noc si orchidej vyžaduje nižší teplotu, ideálně 18 stupňů a denní teplota by se měla tedy o pár stupňů nahoru lišit.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Pokud Vám rostlina déle nekvete, problémem může být dlouhodobě vysoká teplota, proto jí ji snižte. Nezapomeňte také rostlinu jednou ročně přesadit.

Důležitý je vhodný substrát, který by měl obsahovat mech, kůru stromů a dřevěné uhlí, které zabrání hnilobě. Jestliže substrát neobsahuje stromovou kůru, odpovědnou za udržování vlhkosti, nahradit by ji měla drť ze skořápek kokosu.

Věříme, že Vám tyto rady pomohly a už zanedlouho se budete moci těšit z nádherně rozkvetlých rostlin.

Hodně štěstí!