Lékaři v Itálii vrátili zrak slepému muži!

Zrak je jedním z hlavních smyslů, bez kterého se většina z nás neobejde. Bez dobrého zraku nemůžeme mít kvalitní život. To platí hlavně v případě, kdy ztratíte zrak během života. Ital (83 let) během let přišel o zrak, ale díky autotransplantaci povrchu jedné rohovky do druhé se lékařům podařilo, že mu zrak alespoň částečně vrátili.

https://www.pexels.com/

Onemocnění muže připravilo o zrak

Muž v průběhu života postupně oslepl. Před 30 lety ztratil zrak na levém oku, protože měl nevyléčitelné onemocnění sítnice. O 20 let později ztratil zrak také na pravém oku kvůli vzácnému stavu na povrchu oka. Sítnice je hluboko uvnitř oka, takže povrch levého oka byl u tohoto pacienta zdravý. Z tohoto důvodu se lékaři rozhodli pro složitou operaci.

Muž měl zdravý povrch levého oka a vnitřní část pravého oka. To je hodně netradiční, ale pro tuto operaci to mohlo fungovat. Lékaři z nemocnice Molinette v Turíně se rozhodli spojit obě oči v naději, že pacientovi vrátí zrak. A nakonec se jim to podařilo. Po mnoha letech si muž může užívat zraku, který během svého života ztratil.

Čtěte také: Starého psa vyměnili za mladého. Po uveřejnění příběhu však psí stařec našel milující domov

https://www.pexels.com/

Jak probíhala netradiční operace?

Autotransplantace začala odstraněním zdravé rohovky z levého oka. Lékaři rohovku zvětšili, aby pokryla celý povrch pravého oka. Právě tento proces byl podle Dr. Sarnicola klíčový pro úspěch celé operace. Zároveň se jim podařilo zrekonstruovat levé oko pomocí tkáně od dárce. To byla estetická úprava, ale muži se bude určitě lépe dívat na svět.

Celá operace trvala čtyři hodiny. „Když jsem vyšel z narkózy, viděl jsem obrys svých prstů a ruky. Cítil jsem se jako znovuzrozený,“ řekl 83letý muž, který žije na předměstí Turína. Dva týdny po operaci viděl pacient ještě lépe. Nyní rozpoznává objekty, tváře a nepotřebuje asistenci při pohybu venku. Operace byla velmi úspěšná a lékaři i samotný pacient jsou velmi nadšení.

Zdroj: newsitamea.gr