Pro někoho nechutné, pro někoho je akné velmi otravnou a často i bolestivou záležitostí. Zvlášť, pokud jsou pupínky na hýždích. Pro dívky a ženy je to velmi citlivé téma, které sebevědomí v bikinách moc nepřidává. Zanícené vřídky, které nejsou výsadou jen obličeje ale celého těla, vyžadují komplexní přístup. Akné často souvisí s hormonálními přeměnami, které se dějí v těle v období puberty. Bohužel se ale nezřídka stane, že ani po dovršení dospělosti akné nemizí. Co s tím?
Bojujte s akné účinně
Akné lze charakterizovat jako onemocnění kůže. Mazové žlázky produkují nezvladatelné množství kožního mazu, který ucpává póry a zapříčiní vznik hnisavých vřídků. Tyto procesy ovlivňuje poměrně dost faktorů od dědičnosti přes produkci hormonů až po typ pokožky. Velkou roli hrají také životní styl, stres a strava. V případě, že je akné postihlo celé tělo, je vhodné řešit léčbu pod lékařským nebo odborným dohledem. Existuje ale několik zásad, které můžete dodržovat rovnou sami.
Dvě hlavní zásady pro omezení akné
Na prvním místě je vždy důkladná a správná hygiena. Postižená místa omývejte od potu. Pot obsahuje bakterie a toxiny, které jsou živnou půdou pro hnisající vřídky. Používejte antibakteriální mýdlo nebo speciální mýdlo pro problematickou pokožku. Oblečení perte vždy na nejvyšší možnou teplotu a používejte nedráždivé prací prášky.
Zásada číslo dvě, neškrábejte se. To vám řekne každý dermatolog. Rozškrábané vřídky jsou zdrojem další infekce, hojení postižených míst se zpomaluje. Pozor, dost lidí má oškrabování těla jako zlozvyk při přemýšlení, nudě nebo při rozhovoru. Zaměstnejte ruce jiným způsobem. Na hýždích nebo zádech si ale můžete snadno rozedřít akné i bez toho, že o tom víte. Vybírejte proto volnější oblečení z přírodních materiálů. Vhodné nejsou ani těsné džíny, protože pokožku zahřívají a zabraňují přístupu vzduchu.
Pečujte o hýždě a záda jako o obličej
Na postižené místo používejte speciální kosmetiku, kterou vám doporučí buď dermatolog nebo odborník v kosmetickém salonu. Vhodné jsou přírodní produkty šetrné k pokožce. Začněte vždy řádným vyčištěním gelem nebo čistící pěnou. Po vyčištění pleť vypněte tonikem. Vhodné jsou i masky. Pravidelně odstraňujte odumřelé kožní buňky lufou nebo peelingem.