David Hampl
9 června, 2021

Jedním z nejpamátnějších televizních pořadů 80. let byl jednoznačně „MacGyver“, akční dobrodružná série s tajným agentem, který se vždy dokázal dostat z život ohrožujících situací nejrůznějšími způsoby a fintami. Americký akční hrdina se stal velmi populárním, protože seriál byl mnoho let vysílán ve švédské televizi.

Většina vynálezů, které se v seriálu objevily, byly dost směšné, ale diváci o tom pravděpodobně nikdy příliš hluboce nepřemýšleli. Seriál byl vždy velmi vzrušující, zábavný a akční, zejména díky herci Richardu Deanovi Andersonovi, který si zahrál hlavní postavu a získal celoživotní slávu. Tato role se stala jeho zásadní a většina lidí ho zná právě z tohoto kultovního seriálu. Diváci se ovšem často ptají, co se stalo s tímto skvělým hercem po ukončení úspěšné série.

Průlom nastal v roce 1985

Anderson vyrostl v Roseville v Minnesotě. Jako dítě snil o tom, že se stále profesionálním hokejistou. Poté, co si nešikovně zlomil obě ruce, jeho hokejová kariéra rychle skončila. Místo toho se začal zajímat o hudbu, umění a herectví. Před „MacGyverem“ se ujal jako uznávaný a oblíbený televizní herec. Pravidelně hrál v seriálu „General Hospital“ a hlavní roli si zahrál také v seriálu „Sedm nevěst pro sedm bratrů“. Objevil se ale také v epizodě „The Facts of Life“.

Jeho skutečně průlomovou rolí se ovšem stala až postava Anguse MacGyvera. „Když jsme v roce 1985 začali, byla televize připravená na postavu, která nebyla detektivem se zbraní. Myslím, že jsme si od rodin získali velkou pozornost, hlavně proto, že to byl druh pořadu, na který se mohly rodiny dívat společně,“ řekl Anderson. V seriálu hrál po dobu sedmi sezón od roku 1985 do roku 1992.

Velká sláva ho dostala do kolen

Postava MacGyvera dokázala postavit téměř každý stroj od nuly. Herec se tomu ve skutečnosti ani trochu nepřibližoval. „Richard takový vůbec není,“ řekl producent Michael Greenburg v Entertainment Weekly v roce 1992. „Nedokáže instalovat videorekordér ani pořádně zacházet s telefonem.“ Tento pořad sice zvedl herce až do nebe, ale také ho velmi unavil. „MacGyverovi bylo asi sedm let, než byl prakticky ve všech filmech, které se natáčely, a já neměl vůbec žádný život.“

Po několika letech odpočinku se vrátil k televizi v jiné hlavní roli, a to jako Jack O'Neill v kultovní oblíbené sci-fi sérii Stargate SG-1. Pro mnoho fanoušků je tato sci-fi- role stala jeho nejslavnější a tou, pro kterou si ho budou navždy pamatovat. Anderson se po představení objevil na mnoha akcích pro fanoušky sci-fi a fantasy, které se konají pravidelně po celých Spojených státech.

Osobní život

Poté, co opustil hlavní roli a svět televize, začal trávit mnohem více času se svou dcerou Wylie, která se narodila v roce 1998. „Dcera mě nutí odtud vypadnout co nejrychleji. Jdu okamžitě, když skončí natáčecí hodiny. Jen proto, že dítě je mým důvodem žít, mým důvodem jít do práce.“ říká Anderson. Nadále hrál v „Hvězdné bráně“ jednu z hlavních a často se objevujících rolí.

V poslední době se většinou objevuje sám za sebe, nebo paroduje svou postavu MacGyvera v programech jako Saturday Night Live, Never Ttrust the B-in Apartment 23 a Simpsonovi. V seriálu Simpsonovi se opakovaně objevovalo, že dvojčata Patty a Selma byly posedlé Andersonem a v epizodě z roku 2006 se s ním konečně setkaly a unesly ho.

Jak žije dnes?

„Opravdu žiji soukromý, exkluzivní život. Dům, který jsem si zde v Malibu postavil, je pro mě dokonalým domovem. Mám své psy, ale nesetkávám se s lidmi. Nelíbí se mi barová scéna a nejsem party chlap,“ řekl Anerson pro Stuff.nz. Žije si tedy sice krásně, ale ve svém uzavřeném světě a je s tím naprosto spokojený, což je to hlavní.

Sdílejte článek