Komu by nechutnaly makové buchty či koláče? Napadlo vás ale, že při makovém mlsání děláte zároveň velmi záslužnou činnost pro vaše zdraví? Mák jsou totiž velmi zdravou pochutinou a obsahuje velké množství nejrůznějších zdraví prospěšných látek. Ne nadarmo se mu v minulosti přičítaly zázračné účinky, například jak si udržet mladost a svěžest do pozdního věku.
Léčivé účinky máku
Z hlediska svého složení je mák bohatým zdrojem zejména nejrůznějších minerálních látek. Obsahuje velké množství vápníku, fosforu, železa, zinku, draslíku, hořčíku i mědi. Kombinace vápníku a fosforu je ideální pro budování kostí, jeho pravidelní konzumace tak přispívá k prevenci před vznikem osteoporózy. Zinek je důležitý pro náš imunitní systém a neurologický vývoj. Díky mědi jsou maková semínka významným pomocníkem pro tvorbu červených krvinek. K dalším pozitivním účinkům pravidelné konzumace máku patří také snížení krevního tlaku a vzhledem k vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin slouží rovněž jako prevence před vznikem trombózy a embolie, zároveň snižuje hladinu nebezpečného cholesterolu. Kromě bohatého spektra minerálů najdeme v máku také vitamíny, zejména ty skupiny B, které hrají velmi důležitou roli v procesu metabolismu. Díky vysokému obsahu alkaloidů je přirozeným pomocníkem při problémech s nespavostí a nervozitou.
Jak si připravit makový sirup
Pokud nechcete vždy, když se rozhodnete využít úžasných účinků máku, péct, můžete si velmi snadno připravit domácí makový sirup. Stačí smíchat semínka namletého máku s trochou vody a medem. Směs následně uzavřete do skleněné nádoby a skladujte v ledničce. Následně stačí konzumovat jednu polévkovou lžíci tohoto zázračného sirupu denně a uvidíte, že brzy na svém zdraví pocítíte první výsledky. Další způsob, jak mák jednoduše konzumovat, představuje přidat trochu máku do sklenice s mlékem a dochutit medem.