Máte ječné zrno v oku? Tohle musíte udělat, abyste byli rychle zdraví!

Ječné zrno v oku není nakažlivé, nebezpečné ani příliš bolestivé. To ale neznamená, že z jeho přítomnosti nebudete šílet. Dnes se podíváme na to, jak byste s ním měli zacházet, co dělat a kdy se vydat za lékařem, aby vás zkontroloval. Není to sice nebezpečné, ale zanedbaný zdravotní problém vám může způsobit obrovské potíže.

Co je ječné zrno v oku?

Ječné zrno způsobuje zánět, který se nachází v oblasti horních nebo dolních víček a většinou se nachází v obou očích najednou. Důvodem může být např. ucpané slzné kanálky. To způsobí podráždění očí a někdy také infekci nebo zánět. Dobrá zpráva je, že toto onemocnění je sice způsobené infekčním onemocněním, ale není nakažlivé.

Mezi základní příznaky ječného zrna patří zarudnutí a podráždění v určitém místě, horký bolesti hrbolek kolem očních víček. Velká léze může způsobit tlak na oko a rozmazané vidění. Ječné zrno obvykle zmizí samo během pár dnů, ale v případě velkého tlaku, otoku nebo rozmazaného vidění byste měli navštívit lékaře.

Čtěte také: Takto váš jazyk naznačuje, že na vás číhá nemoc!

https://www.pexels.com/

Jak vyléčit ječné zrno v oku?

Nejlepší léčbou je vždy prevence bez ohledu na zdravotní problém. Máte-li sklony k ječnému zrnu nebo infekcím v očích, měli byste si pravidelně čistit oční víčka ubrousky. Zejména, jestli používáte make-up. Jestli už máte v oku ječné zrno, můžete se řídit několika osvědčenými metodami, které na tuto nemoc pomáhají. Díky nim se užijete brzy znovu zdravé oči bez nepříjemné vady.

Co dělat, když máte ječné zrno?

V případě bolesti byste si měli vzít léky na bolest. Mnoho z nich je volně prodejných v lékárně nebo je jistě máte doma. Na postiženou oblast si můžete také nanést steroidní krém. Pro zjemnění a zklidnění pokožky a postižené oblasti můžete použít také teplé obklady. Někteří lidé radí pro léčbu horké vařené vejce zabalené v ručníku nebo čistém hadříku.

Nikdy si na oko neaplikujte antibiotickou mast bez konzultace s lékařem. Příčina ječného zrna se obvykle týká zánětu, takže na to antibiotika stejně nepomohou. Nedělejte si ani taninové obklady. Ječné zrno pozorně sledujte. Jestli do pár dnů problémy neustoupí a bolest bude horší, měli byste kontaktovat svého očního lékaře nebo vyrazit na pohotovost. Lékař vám pomůže při akutním nemoci nebo poradí, jak si můžete oko ošetřit v případě konkrétního otoku a dalších příznaků.

Zdroj: newsitamea.gr