Máte-li odvahu, podívejte se s námi na to, co opravdu představuje potrat ve třetím trimestru: Mnoho žen i matek je šokováno!

Potrat, jako chirurgické ukončení těhotenství a vývoje lidského plodu, provádějí lékaři v nemocnicích a na specializovaných pracovištích.

Specifickým způsobem potratu je tzv. chirurgický potrat ve druhém trimestru, tedy mezi 13. a 24. týdnem těhotenství.

Úvodní fáze potratu – příprava těla matky

Nejprve se aplikuje anestezie, poté se široce rozevře vagína.

Čtěte také: 10 pravidel zdravého životního stylu, které už dávno neplatí!

Plod ve druhém trimestru je již poměrně velký, měří kolem 18 cm. Tělo je tedy přibližně tak velké, jako mužská dlaň (bez započítání nohou). Proto se používá speciální postup pro nezbytné rozšíření děložního hrdla. 24 až 48 hodin předem se do děložního hrdla zavede speciální druh sterilizované mořské řasy, která nabude na objemu a hrdlo tak přirozeně rozšíří a uvolní.

Fáze odstraňování plodu

Poté přijde na řadu sací trubice a pomocí zařízení se jí vysaje ven veškerá tekutina obklopující plod. Lebka a kostra plodu jsou v tomto stadiu vývoje však již pevné a nelze je z těla matky nijak vysát. Pro vynětí plodu se používá speciální nástroj, jehož přední část je po obou stranách opatřena velice ostrými výstupky. Ty jsou určeny pro pevné zachycení objektu. Jakmile tento nástroj připomínající zubaté kleště zachytí paži nebo nohu plodu, lékař prudce trhne a končetinu vyjme. Takto je nejprve nutno vyjmout všechny končetiny, spolu s vnitřnostmi a páteří. Nejkomplikovanější bývá vynětí hlavy, která má velikost asi jako ryngle. Po uchopení je hlava roztříštěna na menší kousky a teprve pot vyňata.

Závěrečná fáze potratu

Následuje vynětí placenty a vyčištění dutiny od všech případných organických zbytků. Dalším úkolem lékaře, který zákrok provádí, je složit mimo tělo ženy všechny vytažené části plodu tak, aby se dalo zjistit, jestli je skutečně kompletní. Až tehdy je potrat ukončen.

Rizika potratu – okamžitá i dlouhodobá

Tento zákrok představuje pro ženu značná rizika, a to zejména:

  • protržení dělohy
  • protržení děložního hrdla
  • poškození střeva
  • poškození močového měchýře
  • infekce, a
  • krvácení.   

Komplikace mohu být tak závažné a nastoupit tak náhle, že přes veškerou lékařskou péči mohou vést až ke smrti. Rizikem jsou také další těhotenství, kdy hrozí větší pravděpodobnost samovolného potratu, předčasného porodu, mimoděložního těhotenství nebo narození mrtvého dítěte.