Máte pocit, že slyšíte hůře? Zde jsou efektivní způsoby, jak Váš sluch opět zlepšit!

Téměř každý si během dospělého života uvědomí, že s přibývajícím věkem začínají častěji používat tlačítko „zesilovat“, nebo mají potíže s nasloucháním a neustále žádají ostatní, aby jim ještě jednou zopakovali to, co říkali. Existují 2 běžné události, které vedou k tomu, že lidé ztrácejí svůj sluch v průběhu času: věk a hluk.

Jakmile zestárnete, malé vlasové buňky ve Vašem vnitřním uchu se rozpadnou a nejsou schopny zachytit určité zvukové vibrace, stejně jako obvykle. Kromě toho může nadměrný hlasitý zvuk poškodit vlasové buňky uvnitř uší, což vede k předčasné ztrátě sluchu.

Dobrou zprávou je, že existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste se vyhnuli ztrátě sluchu způsobené hlukem a zhoršení sluchu související s věkem. Dnes jsme pro Vás proto shromáždili nějaké informace a tipy, které Vám pomohou udržet Váš sluch ostrý jako zamlada.

Čtěte také: Tento psychologický test je hitem po celém světě. Vidíte jenom obyčejný strom? Tak se podívejte blíže. Ta, kterou vidíte jako první, je pro vás klíčová

1. Vyhněte se hluku.

Nejlepší způsob, jak zabránit ztrátě sluchu způsobené hlukem, je, abyste co nejvíce znemožnili hlasitý zvuk. Možná se ptáte: „Kolik hluku znamená přílišný hluk?“ Pro některé lidi může být hlasitost zvuku subjektivní, ale existuje mnoho objektivních způsobů, jak to popsat, aby to bylo pro všechny srozumitelné.

Obecně řečeno, hluk může být dostatečně hlasitý, aby poškodil Váš sluch, pokud:

  • Musíte zvýšit svůj hlas, abyste mluvili s jinými lidmi, nebo aby Vás ostatní lidé slyšeli.
  • Je těžké slyšet, co lidé kolem Vás říkají.
  • Vaše uši Vás bolí.
  • Máte tlumené poslouchání, nebo Vám v uších začne zvonit.

Jediný způsob měření hladiny hluku je v decibelech (dB). Čím vyšší je číslo, tím větší je hluk. Zvuk, který měří přes 85 dB, může poškodit Vaše uši, zejména pokud jste mu vystaveni po delší dobu.

Například:

  • Někdo šeptá = 30 dB
  • 2 osoby konverzují = 60 dB
  • Provoz = 80 dB – 85 dB
  • Motocykl = 90 dB
  • Přehrávání hlasité hudby pomocí sluchátek = 100 dB
  • Vzlet letadla = 120 dB

Díky technologii, kterou máme k dispozici na dosah ruky, je velmi snadné měřit hladinu hluku. Můžete si nainstalovat aplikaci do svého smartphonu, kalibrovat zvuk odpovídajícím způsobem a získat přesné údaje o úrovních expozice.

2. Buďte opatrní při poslechu hudby.

Přehrávání hlasité hudby prostřednictvím sluchátek může být jednou z nejnebezpečnějších věcí, které můžete udělat pro Vaše sluchové zdraví. Důvodem je to, že když nasadíte sluchátka, snažíte se vypnout všechny externí zvuky, které vedou k tomu, že máte hlasitost hudby na nejvyšší úrovni. Nezapomeňte, že snížení hlasitosti hudby, dokonce i jen o malý kousek, může znamenat pro Vaše zdraví obrovský rozdíl.

Chcete-li zabránit poškození sluchu, uvádíme několik tipů, které byste měli zvážit:

  • Chcete-li koupit sluchátka s potlačením šumu namísto zvýšení hlasitosti, ztlumte externí zvuky.
  • Nastavte hlasitost na úroveň, která Vám stačí k pohodlnému poslechu hudby, ale ne na vyšší.
  • Vyhněte se přehrávání hudby na více než 60 % maximální hlasitosti.
  • Nepoužívejte sluchátka po dobu delší než 1 hodinu. Pokuste si čas od času dopřát nejméně 10 minutovou přestávku, aby Vaše uši dýchaly, a Vy jste je tak ochránili před infekcí.

3. Chraňte své uši během hlasitých událostí.

Když budete po dlouhou dobu vystaveni silným zvukům, postupně začnete ztrácet sluch, aniž byste si to uvědomili. Důvodem je to, že poškození hluku je obvykle postupné, takže to je to nepozorovatelné, dokud se příznaky nezvýší. Hlasitá expozice šumu může také způsobit tinnitus (zvonění, bzučení nebo řev v uších, nebo na hlavě), což může vést ke ztrátě sluchu v obou uších.

Je důležité chránit Vaše uši před extrémně silným hlukem, který lze nalézt na koncertech, v barech, nočních klubech, na silnicích, při sportovních událostech a dalších.

Zde je několik tipů, které je třeba zvážit:

  • Odpojte se od zdroje hluku.
  • Oddělte se od hluku každých 15 minut.
  • Dopřejte svým uším asi 18 hodin klidu, aby se zotavily po vystavení nadměrnému hluku.
  • Zvažte, zda nenosit záklopky do uší. Můžete si je koupit v obchodem s hudebními nástroji.

4. Zařaďte do svého života kardio.

Vylepšete sluch cvičením. Nedávná studie ukázala, že se zvyšujícími se úrovněmi kardiovaskulárního zdraví přichází zvýšená citlivost sluchu. Existuje vazba mezi kardiovaskulárním systémem a funkční schopností orgánů a tkání ve vnitřním uchu.

Cvičením posilujete krevní oběh, který cestuje až k samotným uším. Když je průtok krve usnadněn cvičením, živiny jako antioxidanty a ochranné proteiny tepelného šoku budou cestovat po celém Vašem systému, a zlepší tak Váš sluch.

  • Když se rozhodnete cvičit, abyste zabránili ztrátě sluchu, měli byste provádět velké pohyby svalů, jako je chůze, jízda na kole a plavání po dobu nejméně 20-30 minut 5 dní v týdnu.
  • Můžete také vyzkoušet aerobní cvičení.

5. Dělejte praktická cvičení, která zlepší Váš sluch.

Lidský mozek hraje velmi důležitou roli při zpracování zvukových informací, které přijímají Vaše uši, a nemůžete je ignorovat. Nedávná studie provedená University of Pennsylvania naznačuje, že existují vazby mezi ztrátou sluchu a duševními podmínkami, jako je úzkost a deprese.

Výzkum naznačuje, že ztráta sluchu může vést k atrofii šedé hmoty v sluchových oblastech mozku, zejména u starších dospělých. Některé mozkové cvičení, jako je například řešení hádanek a hratelné hry, Vám mohou přivodit mozkové šťávy.

6. Praktikujte jógu.

Jóga je široce využívána pro různé zdravotní přínosy. Naštěstí existují některé cviky z jógy, které Vám pomohou slyšet a zlepšit Váš sluch! Hlavním cílem těchto cviků je zvýšit krevní oběh v uchu a potom ve Vašem mozku. Zvýšená cirkulace pomáhá zlepšit nervové funkce a odstraňuje odpad a toxiny.

7. Změňte svou dietu.

Zahrňte do stravy potraviny, které obsahují živiny potřebné pro dobré zdraví a normální funkce uší. Ujistěte se, že Vaše strava má nízký obsah nasycených živočišných tuků a rafinovaných uhlohydrátů. Mastné potraviny mohou snížit přívod krve do uší (v důsledku tvorby cholesterolu).

Snažte se jíst ryby ze studených vod, jako je losos, pstruh a sleď, dále pak ořechy, semena a celozrnná zrna. Velmi důležitá je také čerstvá zelenina a ovoce.

  • Získejte dostatek antioxidantů. Antioxidanty bojují proti procesu stárnutí v celém těle a neutralizují kyslíkové radikály, které se vytvářejí v těle a způsobují poškození.
  • Získejte dostatek vitamínu B3 + vitaminu B6. Vitamin B3, jinak známý jako niacin, podporuje krevní oběh do uší a celého těla tím, že způsobuje rozšiřování malých krevních cév. Navíc je pro zdravé nervové funkce nutný vitamin B6, jinak známý jako pyridoxamin.
  • Získejte dost vitamínu B12 + vitamín B9. Vitamín B12 a vitamin B9 (folát) hrají důležitou roli při normálním fungování mozku a nervového systému, stejně jako při tvorbě krve a DNA. Nedostatek vitaminu B12 může být spojen se sluchovou dysfunkcí spojenou s věkem, takže je důležité konzumovat odpovídající množství těchto vitaminů prostřednictvím potravin nebo doplňků.

8. Uchovávejte vnější ušní kanálek čistý.

Někdy ušní maz může zablokovat vnější ušní kanálek. To je velmi častá příčina vodivé ztráty sluchu. Obecně platí, že ušní maz má ochranné antibakteriální vlastnosti a je relativně zdravý, pokud ho máte v malém množství. Většina úseků ucha je samočisticí, avšak v některých případech se ucpávají, což může způsobit částečnou ztrátu sluchu.

Aplikátory s bavlněným zakončením nejsou určeny pro hluboké čištění zvukovodu. Je skutečně lepší zvážit bezpečnější metody, jako je podávání kapiček minerálního oleje, nebo dětského oleje do ucpaného ucha.

  • Zkuste použít peroxid vodíku. Kapky peroxidu vodíku mohou být použity k čištění uší a bezpečnému rozpuštění ušního mazu, avšak mohou na pár minut způsobit pocit pálení.
  • Použijte stříkačku. Pomocí injekční stříkačky můžete jemně opláchnout zvukovod pomocí vody, nebo solného roztoku.
  • Nepoužívejte bavlněné tampony. Měli byste se vyhnout čištění uší pomocí bavlněných uchošťour, protože můžete zasahovat hlouběji do ucha.

Nezapomeňte navštívit svého lékaře, pokud pociťujete náhlou změnu v tom, co slyšíte – může to být také příznak jiných závažných zdravotních potíží. Zažili jste už někdy ztrátu sluchu? Co jste s tím dělali? Podělte se o své zkušenosti níže v komentářích.