Matematická hádanka, kterou téměř žádný Čech nedokáže vyřešit správně: Troufnete si na ní?

Myslíte si, že zvládáte základní sčítání, odčítání a jednoduchou násobilku dobře? Online matematické hádanky vás možná přivedou k omylu a zjistíte, že by to vaše děti zvládly lépe. Dnes si jednu takovou představíme. Ale nebojte, dáme vám k ní i návod, takže příště už se nachytat nenecháte a budete moci převézt i své přátele a rodinu. Jdeme na to:

  • sečtení tří červených květin = 60,
  • sečtení jedné červené květiny a dvou modrých (s 5 okvětními lístky) = 30,
  • modrá květina mínus dvě žluté květiny = 3,
  • příklad: jedna žlutá + jedna červená x jedna modrá (se 4 okvětními lístky) = výsledek

Zkuste to sami

Nepodvádějte a v první řadě zkuste příklad sami. Už to máte? Skvělé. Možná jste si jistí, že to máte dobře, ale takových jako vy jsou u monitorů počítače po celé republice stovky, možná tisíce. Může se to zdát jako jednoduchý příklad, ale opak je pravdou. Je tam totiž jeden malý chyták, na který se chytí opravdu hodně lidí.

Dostali jste se k výsledku 81? Pokud ano, tak vám ze srdce gratulujeme, protože jste jedni z mála. Většina lidí to totiž spočítá špatně a dostane se k výsledku 101. Řešení je přitom na úrovni prvního stupně základní školy, ale pro mnoho lidí je to i pár let po vysoké škole velký problém. Aby také ne, když za nás dnes všechno počítají kalkulačky.

Čtěte také: Oblast lidského obličeje, která je zdrojem mnoha problémů

Řešení

Nebudeme vás napínat. Červená květina má hodnotu 20. Modrá má hodnotu 5 a jedna žlutá květina se rovná 1. Z toho vyplývá, že dostanete příklad, který vypadá takto: 1 + 20 x 5 = výsledek. Chyba lávky. Jak jsme upozornili výše, v prvním případě mají modré květy pět lístků a v posledním 4. To je zásadní informace. A protože hodnota modré květiny je 5, hodnota jednoho kvítku je 1. Proto příklad vypadá následovně: 1 + 20 x 4 = 81. A teď ruku na srdce. Napadlo by vás to? Pokud už jste na internetu našli i další podobné hádanky, jak často vám výsledek vyjde?