Mého dědečka balkon byl každý rok obsypaný květy. Všem zájemcům odhalil své tajemství

Pelargonie neboli muškáty patří k nejoblíbenějším květinám. Mají velmi bohaté květenství různých barev a většinou dobře zvládají i péči začátečníka, který jim čas od času zapomene dát vodu nebo dodat hnojivo. Jsou to velmi vytrvalé rostliny, které ozdobí vaše okna i balkony a udělají velkou parádu. Jak je tedy správně pěstovat?

Správný truhlík a substrát

Základem je samozřejmě vybrat vhodný truhlík. Měl by být dostatečně velký a také by měl mít odtokové otvory, aby se nepřemokřovaly kořeny. Velmi dobrou volbu jsou například samozavlažovací truhlíky, které vás zachrání před nadměrným vysycháním substrátu. Neméně důležitou úlohu hraje i substrát. Nejsnadnější je použít nějaký předmíchaný z hobbymarketu – ten bude obsahovat vždy ideální poměr živin.

Bez hnojení to nepůjde

I když ale na sto procent splníte tyto předpoklady, vaše truhlíky budou chudé, pokud nebudete správně hnojit. Jen to zaručí bohatý květ a nádherné barvy. Vybírejte hnojiva s vysokým obsahem fosforu, který má na kvetení příznivé účinky. Pozor si ale dávejte na dusík. Ten by měl být v hnojivu zastoupen v co nejmenší míře, protože jinak může zastavit tvorbu nových květů. Hnojte dle doporučení na obalu, většinou však postačí jednou týdně společně se zálivkou.

Čtěte také: Lopuchové listy zaházela maltou a vytvořila si ten nejkrásnější zahradní chodníček! Nic originálnějšího jsme v životě neviděli!

Zálivka musí být vydatná

Muškáty je třeba dostatečně zalévat, a to zejména tehdy, pokud je máte na balkoně vystaveny přímému slunci. Krátkodobé vyschnutí substrátu sice není na závadu, ale pokud je to možné, zajistěte, aby stále zůstával mírně vlhký. Opačný extrém však také není dobrý. Nejvhodnější dobou pro zalévání je ráno, nebo večer, když slunce už není tak ostré.

Pozor si dejte i na plísně

Jakmile začnou pučet krásné květy, máte z poloviny vyhráno. Teď už jen aby se rostlince dařilo i nadále. Vhodnou údržbou je ulamování seschlých květů. To pomůže k tomu, aby rostlina mohla tvořit stále nové a nové květy. Muškáty zbavujte také zažloutlých, zvadlých nebo zcela uschlých listů. Bohužel se může stát i to, že vaše milované květiny napadne nebezpečná plíseň. Tou nejčastější je šedá muškátová plíseň. Napadené části rostliny jsou pokryté šedobílým povlakem, rozhodně to nelze přehlédnout. Takto napadené části je nutné ihned odstranit, rostlinu méně zalévat a ošetřit ji postřikem měďnatými přípravky. Muškáty jsou odolné rostliny a je velká šance, že se vám podaří je zachránit.