Meteorolog promluvil jaká bude letos zima. Máme se těšit na sníh?

Podle dlouhodobé předpovědi počasí by v prosinci měly být teploty nadprůměrné a srážkově průměrné až nadprůměrné. Typické počasí v prosinci je o další 3 až 4 °C nižší průměrné denní teploty a kratší dny ve srovnání s listopadem. Stejně tak se zkracuje denní světlo. Na začátku prosince je deklinace Slunce -21°45′ a na konci měsíce je to jen -23°07′.

pexels.com

Astronomická zima začíná až zimním slunovratem, který letos připadá na 21. prosince. Ve 22:49 SEČ, kdy Slunce vstupuje do Kozoroha, lze celý prosinec v závislosti na charakteru počasí nazvat zimním. Tomu však často neodpovídá počasí a veledůležité množství sněhu. Nejčasnější sněžení v nížinách lze očekávat kolem Silvestra. Samotné Vánoce letos musí být bílé a neměl by chybět sníh. Je tam asi 80% šance. Typické zimní počasí s prvním delším sněžením a výrazně nižšími teplotami je možné vidět pouze v lednu a únoru.

Čtěte také: Víte jaký symbol co znamená. Až to zjistíte, už nikdy se nebudete bát dát oblečení do pračky, do sušičky, nebo na žehlicí prkno.

pexels.com

1. – 10.12. První prosincová dekáda bude charakteristická oblačnou až polojasnou oblohou s průměrnými denními teplotami +2°C až +5°C, zejména do +10°C a vyšší. Sníh padá i v nížinách, ale sníh rychle taje. 11. – 20.12. Druhá dekáda prosince může být ve znamení zatažené oblohy a převrácené oblačnosti. V nížinách se očekává slabý déšť nebo sněžení a na horách slunečno až polojasno. Průměrná denní teplota by se měla pohybovat kolem +5°C a přechodně může klesnout i na -10°C. V horských kotlinách i níže. Na konci dekády se pravděpodobně citelněji oteplí, teploty pravděpodobně stoupnou na +10°C i výše, možná až na +15°C.

21. – 31.12. Poslední lednová dekáda by měla být opět teplotně průměrná, srážkově podprůměrná a obloha polojasná až jasná. Teploty v Frost Basin by mohly po přechodném vyjasnění klesnout až k -25 °C a mělo by se opět zataženo, v centrálních oblastech začne sněžit začátkem ledna. Vysoké teploty se očekávají na Silvestra nebo kolem něj. Při teplotách do +10 °C nebo vyšších.

pexels.com

Za poslední desetiletí bylo v prosinci uloženo mnoho teplotních rekordů. Takže například teplý charakter počasí z prosince 2013 se potvrdil o Vánocích. 24. prosinec 2013 byl na mnoha místech České republiky skutečně rekordním dnem. Nejtepleji byl Pohumín, kde meteorologové zaznamenali +13,2°C. V Ostravě-Porubě naměřeno +12,3°C, teplo bylo i na Šumavě. V Kašperských Horách meteorologové zaznamenali +12,4 °C. No a stejně teplé dny nakonec přišly i ve dnech do Vánoc 2014, kdy teploty vystoupaly na neuvěřitelných +15°C.

pexels.com

Po Mikuláši se v roce 2020 objevily podobné vysoké teploty. 6. prosince byly zaznamenány teplotní rekordy na 40 stanicích. Meteorologové v Jeseníku naměřili maximální teplotu +16 °C. V Ostravě-Mošnově je +15,7°C a v Praze Clementine +13,6°C.

Zdroj: treking.cz