Mexická zelená rajčata neboli tomatillos jsou plody mochyně dužnoplodé, což je lilkovitá zelenina. Nejčastěji se pěstuje v Mexiku, kde patří mezi tradiční ingredienci do zeleninových jídel, především proslavené salsy verde, ale i do dalších tradičních pokrmů. V tuzemských podmínkách lze vypěstovat vlastní plody, zelenina však potřebuje větší množství slunečních paprsků a dostatek tepla.
Mochyně lze pěstovat i u nás
V tuzemsku je známá mochyně židovská, česky též mochyně židovská třešeň, ale o dužnoplodé odrůdě ví jen opravdoví znalci. Tento druh zeleniny má kulaté zelené nebo nafialovělé plody, které jsou oblíbené svou chutí z kupovaných nebo v mexických restauracích připravovaných salsa omáček. V prodejnách s exotickým ovocem si lze zakoupit plody, ze kterých je možné získat semínka pro zasazení ve skleníku nebo na zahradě, které jsou směrovány jižním směrem a plot poskytuje zátaras proti větru, aby rostliny měly dostatek tepla.
Vlastní tomatillos ze semínek
Pro získání semínek se musí vybrat zdravé a velké plody, které vyplňují celý vnitřek pověstné lucerničky. Tento papírový obal se sejme a zůstane samotné ovoce, které se nakrájí na dílky a vloží do mixéru, poté se jemně rozmixují. Během mixování nedojde k jejich porušení, protože jsou dostatečně malá a robustní, čepel mixovacího nože je tedy nikterak neohrozí. Vznikne kaše, která se musí zředit dostatkem vody. Poté se přelije směs do skleněné nádoby, plovoucí směs se slije a přidá voda, tento proces se opakuje, dokud nezůstanou na dně jen nejodolnější semínka.
Suchá semínka připravená k použití
Na úplný závěr se semena propasírují a položí na pergamenový papír nebo čistý kávový filtr, nechají se perfektně uschnout ve tmě například ve spíži nebo na místě, kde je zajištěn přísun čerstvého vzduchu. Pravidelně se musí obracet, aby nebyla semínka k sobě přilepená. Po usušení se ukládají do vzduchotěsné nádoby a skladují se ve tmě. Sázejí se do písčité a propustné zeminy. Výhodou plodů mochyně je jejich využitelnost, zralé plody jsou sladší a hodí se do čerstvých salátů, naopak nezralé kusy se mohou využít v teplé kuchyni jako zeleninový základ omáček nebo pod maso.
Zdroj: cyclefarm.net