Milujete bazalku pro její chuť a také vůni? Není jenom kořením do jídla! Seznamte se s jejími blahodárnými účinky na lidské zdraví. Nebudete věřit, co pár čerstvých lístků dokáže udělat s vaším tělem!

Nenápadná bylinka, kterou známe především z italské kuchyně a kterou má poslední dobou doma na zahrádce, na balkoně či jen tak za oknem v květináči čím dál tím více Čechů. Tato bylinka ale nejen dodá mnoha pokrmům tu správnou chuť, ale má i mnohé pozitivní účinky na naše zdraví.

Bazalka původně pochází z Indie, odkud se již ve starověku začala postupně šířit do celého světa. Oblíbená byla již například ve starověkém Egyptě, kde byly v hrobkách faraonů objeveny vonné oleje vyrobené právě z bazalky. Také ve starověkém Římě se bazalka těšila velké oblibě, a byla dokonce považovaná za bylinku lásky. Název rostliny pochází z řeckého slova basileis, což znamená král, i to svědčí o tom, jak byla ve starověku tato rostlina vnímána. A když už jsme u starověkého Řecka, zde byla bazalka používaná například jako lék při uštknutá hadem či štírem.

Bazalka v kuchyni

V kuchyni má bazalka velmi široké využití, čerstvé i sušené listy se používají jako univerzální koření. Čerstvá bazalka je především vyhledávanou a chutnou přísadou do nejrůznějších zeleninových salátů. Známé je především její použití v kombinaci s rajčaty. Můžeme ji ale přidat i k těstovinám, do polévek či k dušenému masu. Z bazalky se vyrábí i velmi chutné pesto.

Čtěte také: 15 proměn, které jsou důkazem toho, že krátké účesy nemusí vypadat vůbec zle!

Léčivé účinky bazalky

I když je dnes bazalka považovaná spíše za koření než za léčivou bylinku, lze ji použít v boji proti nejrůznějším zdravotním problémům. Její pozitivní účinek byl zaznamenán hlavně v souvislosti s trávicí soustavou. Látky obsažené v bazalce podporují vylučování žaludečních šťáv, čímž usnadňuje trávení, ale působí například i při nadměrné plynatosti a obecně podporuje chuť k jídlu. Při problémech s dýchací soustavou zase usnadňuje odkašlávání a ničí stafylokokové a enterokokové infekce. Zároveň má blahodárný vliv i na nervovou soustavu, napomáhá k uklidnění a navození pocitu dobré nálady. To je zřejmě i důvodem, proč byla dříve považovaná za afrodiziakum.

Z hlediska vysokého obsahu bioflavonidů, speciálních organických sloučenin, které stabilizují strukturu chromozomů v buňkách a tím brání jejich rozkladu, je bazalka doporučována i jako určitá prevence při rakovině. Z hlediska vitamínů a minerálních látek je bazalka bohatá především na vitamíny A, C a K, mangan, vápník, železo, hořčík a měď. Pokud tedy máte bazalku doma, přinášíme vám několik jednoduchých receptů a rad, které vám mohou pomoci při nejrůznějších zdravotních potížích.

Bazalkový čaj

Bazalkový čaj je účinný, především pokud trpíte pocity neustálé únavy, slabosti až apatie. Pomáhá proti nervozitě a při bolestech hlavy, které souvisí s celkovým vypětím. Do sklenice vložte několik listů čerstvé bazalky a přelijte vroucí vodou. Nechte louhovat po dobu patnácti až dvaceti minut. Pijte dvakrát denně. Pokud chcete čaj lze bez problémů dochutit pomocí medu či citronu. Čaj má pozitivní účinky i na trávicí soustavu, pomáhá se zažívacími nevolnostmi i při pálení žáhy, celkově stimuluje trávení a napomáhá ke vstřebávání živin.

Oční kapky

Bazalka má i velmi pozitivní a uklidňující účinky na podrážděné oči. V tomto případě se doporučuje použít jednu polévkovou lžíci sušené bazalky a jednu polévkou lžíci vroucí vody. Po vylouhování a vychladnutí roztoku namočte vatový tamponek a oči jím jemně potírejte několikrát denně.

Kloktadlo či ústní voda

Bazalka účinně pomáhá i při zánětech v dutině ústní, bolestech zubů či boleti v krku. Tento pozitivní účinek souvisí především s jejími antibakteriálními vlastnostmi. Při výše uvedených problémech stačí ústa vyplachovat odvarem z bazalky či jednoduše žvýkat její listy. K čistění zubů lze využít sušený bazalkový prášek, který zabraňuje tvorbě zubního kazu i zubního kamene.

Pleťová i vlasová maska

Bazalka má své využití i v kosmetice, má pozitivní vliv na akné, protože čistí a zároveň zklidňuje pokožku, pomáhá ale i s regenerací kůže a tím pomáhá zpomalovat její stárnutí. Stačí jednoduše nasekat několik listů čerstvé bazalky, přelít je horkou vodou a po vychladnutí odvar za pomoci vatového tamponku aplikovat na vyčištěnou pleť obličeje i dekoltu. Opakujte dvakrát až třikrát týdně a brzy uvidíte výsledky. Bazalka může pomoci i při dalších kožních problémech, jako je lupenka nebo po kousnutí hmyzem.

Velmi pozitivní účinky má bazalka i na vlasovou pokožku a zároveň povzbuzuje růst vlasů. Pokud toužíte po silných, zdravých a lesklých vlasech, po umytí vlasů šamponem na ně na několik minut aplikujte odvar připravený ze sto gramů sušené bazalky a půl litru vroucí vody. Odvar nechte nejdříve půl hodiny louhovat a teprve poté aplikujte na vlasy, přibližně na dobu tří minut.

Bazalka a stres

Listy bazalky jsou považovány i za jednoduchý, ale účinný prostředek v boji proti všudypřítomnému stresu. Stačí prý jednoduše žvýkat každý den deset až dvanáct listů bazalky. Každodenní žvýkání bazalky navíc pomáhá také očišťovat krev. Při migrénách a obecně bolestech hlavy se doporučuje smíchat rozdrcené listy bazalky s pastou ze santalového dřeva a směs aplikovat na čelo, měla by se dostavit okamžitá úleva od bolesti.

Jak mít bazalku i v zimě?

Abychom měli bazalku ať už do kuchyně či jako součást domácí lékárničky k dispozici i v zimě, máme dvě možnosti. Bazalku můžeme buď usušit, nebo zamrazit. Obojí je velmi jednoduché. Stačí listy bazalky natrhat a buď v sáčku okamžitě vložit do mrazáku, či ve stínu pomalu usušit. Po usušení je důležité bazalku uskladnit do neprodyšné nejlépe skleněné nádoby. Drobným problémem mražené bazalky je, že poměrně rychle zhnědne, chuťově je ale bližší čerstvé bazalce než usušená.