Ministr zahraničí odpálkoval ruskou snahu o vměšování do našich záležitostí! Vaše jurisdikce se nevztahuje ani na Krym, natož na Teplice!

Ministr zahraničí Jan Lipavský zareagoval ostře na ruskou snahu vměšovat se do českých záležitostí poté, co šéf ruského vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin nařídil prošetření zničení sochy sovětského vojáka v Teplicích. V následujících odstavcích se dočtete, co přesně Lipavský vzkázal ruským představitelům, jaké kroky plánuje teplický magistrát a jak se k celé kauze staví ruské velvyslanectví. Do sporu byla nečekaně zapojena i otázka Krymu a česká diplomacie celou situaci označila za další pokus o nepřípustné vměšování se do vnitřních záležitostí České republiky.

Reklama

Ostrý vzkaz z Prahy

Ministr Jan Lipavský se k celé věci vyjádřil velmi rázně. Když šéf ruského vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin vyzval k zahájení trestního řízení kvůli nedávnému zničení sochy Rudé armády v Teplicích, český ministr neváhal a na sociální síti X odpověděl se vší důrazností. Důrazně se ohrazuji proti dalšímu pokusu Ruska o hrubé vměšování se do vnitřních záležitostí Česka. Pana Bastrykina z ruského vyšetřovacího výboru upozorňuji, ze jurisdikce ruských orgánů se nevztahuje ani na Krym, natož na Teplice,“ uvedl. Narážel tak nejen na českou suverenitu, ale také připomněl ruskou anexi Krymu, která zůstává v rozporu s mezinárodním právem.

Neznámý pachatel sochu zničil

Incident, který rozpoutal mezinárodní slovní přestřelku, se odehrál v noci na středu. V teplických Havlíčkových sadech někdo strhl sochu sovětského vojáka z podstavce. Pomník tam stál od roku 1955 jako součást pietního místa připomínajícího padlé z druhé světové války. Policie se případem intenzivně zabývá, ale podle mluvčí Ilony Gazdošové zatím nenastal žádný zásadní posun. Pokračujeme v prověřování okolností události včetně svědků, sdělila. Policie zároveň vyzvala veřejnost, aby pomohla s jakýmikoli poznatky k případu.

Pomník nespadá pod česko-ruské dohody

Jan Lipavský ve svém prohlášení rovněž objasnil, že se na daný pomník nevztahuje dohoda mezi Českem a Ruskem o vzájemné péči o válečné hroby. To znamená, že se nejedná o chráněný objekt podle této mezinárodní úmluvy. Tudíž o dalším osudu tohoto pomníku budou rozhodovat výlučně občané Česka, dodal ministr. Tento fakt posiluje argument, že se Rusko nemá do celé záležitosti co vměšovat.

Předchozí zkušenosti s Koněvem

Lipavského resort už v minulosti řešil podobný spor, když ruská strana reagovala na odstranění sochy maršála Koněva z pražské městské části. I tehdy ministerstvo připomnělo, že socha není ani válečným hrobem, ani památkově chráněným objektem a nespadá do kategorie pietních míst. Česká diplomacie se tak drží jednotného postupu, který vychází z platných právních rámců.

Plán na nové pietní místo

Na celou situaci reagoval i primátor Teplic Jiří Štábl z hnutí ANO. Ten vyjádřil podporu vzniku nového pietního místa, které by připomínalo oběti světových válek. Nejprve musí policie věc vyšetřit a vyčíslit výši škody, uvedl a dodal, že město je v kontaktu s ministerstvem obrany. O budoucnosti místa v Havlíčkových sadech tak bude rozhodovat rada města na základě doporučení a dalších jednání.

Reakce z Moskvy

Ruské velvyslanectví v České republice samozřejmě nezůstalo stranou. Na svém Facebooku označilo zničení sochy za další pobuřující akt vandalismu proti památníku Rudé armády. Zároveň uvedlo, že v žádném případě nezpochybňuje pravomoc českých úřadů věc vyšetřovat. Tento postoj však působí rozporuplně, neboť Rusko zároveň zaslalo českému ministerstvu zahraničí nótu s výzvou k potrestání viníků.

Teplice.cz

Diplomatické napětí roste

V nótě datované 9. května 2025 ruská ambasáda vyzývá české úřady k tomu, aby osoby zodpovědné za zničení sochy potrestaly a aby stát zajistil, že k podobným činům už nedojde. Právě z toho vycházíme v nótě velvyslanectví ministerstvu zahraničních věcí ČR ze dne 9. května 2025, která obsahuje žádost českým příslušným orgánům, aby potrestaly osoby, které se tohoto trestného činu dopustily, a zabránily podobným činům v budoucnu,“ zaznělo v prohlášení ambasády. Česká diplomacie ale trvá na svém postoji, že jde o vnitřní záležitost České republiky.

Symbolický význam celé kauzy

Celá situace má hlubší rozměr, než se může zdát. Nejde jen o zničený pomník, ale o střet dvou odlišných přístupů k historii, suverenitě a mezinárodnímu právu. Česká republika se prostřednictvím svého ministra zahraničí rozhodla dát jasně najevo, že si nenechá diktovat zvenčí, jak má nakládat se svými pietními místy. A že si svou nezávislost chrání i za cenu ostrých diplomatických výměn.

Zdroj: Novinky.cz

Reklama