Moje sousedka má na zahradě Magnólie, které jsou obsypané květy! Recept na pohádkovou zahradu je jednodušší, než jste si zřejmě mysleli!

Magnólia s jejími dramaticky krásnými květy strhává na sebe pohledy všech kolemjdoucích. Přitahuje pozornost dokonce i lidí, jejichž zahrady, květiny, či rostlinstvo obecně nijak nezajímá. To však nikoho nepřekvapuje, vždyť magnolie je jedním z nejkrásnějších stromů, jaké na jaře v ulicích a zahradách vídáte. Jak je mít co nejkrásnější? Dozvíte se v tomto článku.
Strom magnólie je během kvetení takříkajíc huňatý. Zdravé a krásné magnólie jsou doslova obsypané květy. K tomu, aby byly takhle působivé, však potřebují patřičné podmínky. Profesionální zahradníci se shodují v tom, že základ úspěchu je už při výsadbě.

Rozumná koupě

V první řadě je důležité vědět, že ne všechny druhy magnólií vydrží českou zimu. I když se možná zdá, že bývá z roku na rok zima mírnější, ještě to neznamená, že se jim u nás bude odrazu dařit. Nepodlehněte tlaku prodejců, kteří na sezónní zahradní veletrhy nosí různé druhy magnólií a předbíhají se v tom, kdo bude mít hezčí druhy. Některé druhy Vám totiž udělají akorát tak průvan v peněžence. Radost v zahradě však odejde s příchodem první zimy.

Čtěte také: Místo na těle, kde přibíráte kilogramy nejrychleji, ukazuje, co byste neměli jíst! Díky tomuto zhubnete i 10kg za týden

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Až 120 druhů

Mezi 120 druhy magnólií patří k nejznámějším japonské ľaľiokveté magnólie a hybridní magnólie. U nás však přežijí mrazy a zároveň se i nejlépe daří druhům Magnolia Ashe a Magnolia soulangeana. Vybírejte si proto vždy jeden z těchto druhů. Předejdete zbytečnému zklamání z vymrzlého, no za to drahého stromu.

Kterou koupit?

Největší pravděpodobnost přežití cizokrajného stromu je tehdy, když si koupíte Magnolii ještě v sazenicích, případně jako mladý stromek. V případě, že kupujete stromek dbejte na to, aby měl viditelných alespoň pár puků. To je záruka, že strom je již dostatečně životaschopný a s největší pravděpodobností přežije.

Magnolie by se měla zpravidla vysazovat na podzim, nikoliv kdykoli během roku. Ani jaro není velmi vhodným ročním obdobím. Odborníci upozorňují, že i přesto ji mnoho lidí vysazuje právě teď v dubnu. Ideální čas na to, abyste Magnolii dali do země, je ale polovina října.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

Magnólia preferuje místa, která jsou dobře chráněna před větrem. Nesnese vápenaté půdy, neboť v nich rychle odumírá. Nejlepším místem pro Magnolii je tzv. světlý polostín v blízkosti plotu.

Při volbě místa pro strom musíte dbát i na to, aby byla země dostatečně hluboká, tedy aby se pod vrstvou půdy nenacházel starý beton, nebo kameny. Jámu byste měli vykopat minimálně trojnásobně větší než je kořenový systém Vašeho stromečku. Při ukládání do jámy je důležité nalít jí hodně vody a přidat i kvalitní kompost. Nezapomeňte půdu pohnojit i svrchu. Vytvořte kolem stromu malý žlábek, abyste mohli bez obav lít vodu přímo ke kmeni a nestékala Vám mimo. Magnólia potřebuje v prvních letech dostatek vláhy, jinak se může snadno stát, že mladý stromek prostě vyschne.