David Hampl
17 května, 2022
, ,

Od jara do léta, nejprve se objevují cestičky, poté okřídlení jedinci, nakonec napadají veškeré skladové zásoby ve spíži. Zbavit se mravenců není snadné, ale možné to je. A určitě není potřeba hned vzít do ruky agresivní chemické přípravky, které se prodávají v hobbymarketech nebo v zahradnických centrech. Stejnou službu udělá doma připravený přípravek, který nestojí takřka nic a je zcela ekologický. Co na mravence platí?

Na zahradě i ve skříni s potravinami

Mravenec. V tuzemsku si jej většina lidí představí jako roztomilou postavičku Ferdy mravence od Ondřeje Sekory, jehož parťákem je v české Disneyovce popleta brouk Pytlík. Mravenci však dokáží napáchat dost škod, když nejsou v lese, ale přemístí se na zahradu nebo přímo do domácnosti. V tu chvíli jde veškerá krása stranou a je nutné jejich přítomnosti udělat přítrž, protože se může jejich kolonie velmi rychle rozrůst. Není neobvyklé je objevit v příborníku, v nábytku, oblečení nebo na stole.

Bez škodlivých chemikálií

V přírodě jsou mravenci velmi užiteční, starají se doslova o čistotu lesa, protože odstraňují tlející zbytky rostlin i drobných živočichů. Kromě toho nepřenášejí žádné infekční choroby jako jiné druhy hmyzu. Zatímco v lese jsou vítanými pomocníky, v domácnosti o jejich pomoc nikdo nestojí a je proto vhodné se jich zbavit. Existuje mnoho metod, s ohledem na životní prostředí a zdraví obyvatel domácnosti, jsou vhodné šetrné a ekologické, například s použitím koření.

Hřebíčkový olej vítězí

Hřebíček je známý jako koření, které se přidává do perníku nebo do svařeného vína. Používá se pro své dezinfekční, antiseptické a antibakteriální účinky také v dentální hygieně nebo při trávicích obtížích. Ale poradí si i s mravenci při použití ve formě esenciálního oleje. Ten působí skvěle i jako repelent na klíšťata i komáry. Pro vypuzení mravenců z domu stačí nakapat několik kapek hřebíčkového oleje do každého rohu v místnosti, případně nakapat 5-6 kapek oleje přímo do sklenice teplé vody a směsí vytřít podlahu. Pro jistotu je vhodné postup opakovat každé tři dny. 

Zdroj: tviy-poglyad.pro

Sdílejte článek