Na dovrku vnučku kousla vosa, neuvěřitelné co její prababička vynalezla: Díky tomuto zmizela bolest i štípanec během 60 sekund!

Máte-li na zahradě vosy nebo chodíte-li často do lesa, je jen otázkou času, kdy se nějaká z nich zatoulá do vašeho okolí. Všichni dobře víme, že nejjednodušší obranou proti vosímu štípnutí je zachovat klid. Pokud se ovšem stane, že vám přece jen nějaká zatoulaná osa své žihadlo uštědří, je dobré jednat okamžitě, abyste co nejvíce zmírnili následky jedu a případných nečistot, které se do rány dostanou. Existuje několik velmi účinných domácích prostředků, které po nanesení na štípanec rychle uleví od bolesti a minimalizují vytvoření otoku.

Co na vosí štípnutí aplikovat

Již naše babičky (a jejich babičky) se s vosími štípanci často setkávaly a za dlouhou dobu této nechtěné symbiózy se vyvinulo několik velmi efektivních postupů, které neutralizují jed ze žihadla a zanechají ránu dezinfikovanou a zklidněnou. Zde je 10 nejlepších rad, které v dané situaci aplikovat.

1.    Přiložte led

Kostky ledu zmrazí ránu a zúží tím cévy a vlásečnice v jejím okolí, čímž zabrání škodlivinám, aby postupovaly dále do krevního řečiště. Pomohou tak zmírnit bolet a zklidnit podráždění kůže v místech vpichu.

Čtěte také: Lidé našli podivný sněhový útvar a až když přišli blíže, zjistili že se jedná o živého tvora. Pes byl zmrzlý a pod nánosem sněhu! To ale nebylo to jediné šokující! Co se stalo potom?

2.    Naneste na ránu pastu z prášku do pečiva

Výhodou prášku do pečiva je jeho alkalizační účinek. Jed v ráně má kyselé pH, díky látkám obsaženým v prášku dojde k jeho neutralizaci. Smíchejte prášek s trochou vody a vytvořte hustou pastu, jíž ránu potřete. Poté nechte působit přibližně 10 minut a opláchněte. Postup opakujte znovu po několika hodinách – zabrání podráždění a pálení, a také se zmenší případný otok.

3.    Překryjte ránu bazalkou

Bazalka pomáhá především od brnění rány. Takto citlivá může být ještě týden, ideální je přikládat bazalku čerstvou.

4.    Přiložte na ránu jitrocel

Kromě bazalky může být velmi účinný také jitrocel kopinatý. Listy této rostliny mají dezinfekční (antibakteriální) a analgetické účinky. Jedná se v podstatě o plevel, který roste běžně na zahradě nebo na loukách či krajnicích. Uleví od bolesti v místě bodnutí.

5.    Připravte roztok s octem

Ocet musíte smíchat s vodou a práškem do pečiva. Roztok bude mít obdobné alkalizující účinky jako pasta z prášku do pečiva a neutralizuje ránu. Roztok nanášejte pomocí vatového tamponu.

6.    Potřete bodnutí šťávou z cibule

Tento postup je jeden z nejrozšířenějších. Okolí vpichu třete plátkem čerstvé cibule. Ta má protizánětlivé účinky a umožní rychlé hojení. Nemáte-li k dispozici cibuli, můžete použít také česnek.

7.    Přiložte na ránu tvaroh

Tvaroh je známým prostředkem působícím při zánětech vnějším přikládáním na kůži – ránu hezky zchladí a zklidní. Na postižené místo naneste trochu tvarohu, překryjte ho kusem látky a oviňte, abyste místo upevnili.

8.    Potřete ránu medem

Med je multifunkční potravina, která nejen příjemně chutná, ale je také známá pro své protizánětlivé účinky. Místo bodnutí potřete trochou medu a nechte působit. Účinek medu není okamžitý, je potřeba chvíli počkat, než se pokožka uklidní.

9.    Ránu zahřejte

Při teplotách vyšších než 40 °C se škodlivé látky jedu rozkládají. Dostanete-li tedy žihadlo, přiložte na ránu horký ručník nebo třeba čajový sáček. Nesmí být ovšem příliš horky, aby nedošlo k popálení pokožky. Ideální je teplota do 50 °C.

10. Aplikujte antihistaminikum

Antihistaminikum brání rozšíření imunitní reakce organismu. Pokud si vezmete antihistaminikum, bolest z rány (obranný mechanismus) po chvíli ustane.