Někdo uklízí po večerech všedních dní, aby si mohl nerušeně užívat víkendu. Jiný si dá raději po práci ruce za hlavu a všechny domácí práce odkládá právě na víkend, kdy máme dostatek času věnovat se jim. Ani jeden z přístupů pochopitelně není špatný. Podle odborníků není důležité ani tak to, kdy uklízíme, jako jak uklízíme. A zdá se, že Češi rozhodně nepatří mezi nejpořádnější evropské národy. Spíše naopak. Podívejte se, na co při úklidu většinou zapomínáme.
Místa, kde se špíně daří
Trochu paradoxně jsou rájem špíny, ale i bakterií a virů kuchyně a koupelna. Dvě místnosti, u kterých máme dojem, že je udržujeme v maximální čistotě. Ti první proto, že v ní skladujeme a připravujeme jídlo, tu druhou proto, že v ní sami provádíme očistu. Ale obě místnosti spojuje také skutečnost, že jsou obvykle nejvlhčími místnostmi v domácnosti.
Vlhké prostředí obecně prospívá různým škůdcům, podporuje růst mikroskopických plísní a hub a čistotě celkově nesvědčí. Tím spíše, že koupelna i kuchyně nabízí velké množství zákoutí, kde se může držet špína, ale také pro škůdce výživných textilií. Může jít například o:
- Prostory za lednicí, za nebo pod kuchyňskou linkou, za sporákem nebo mezi sporákem a kuchyňskou linkou, případně za dalšími spotřebiči, jako je mikrovlnná trouba
- Méně často používané textilie, které jsou ale čas od času namočené, například župany, ručníky, utěrky nebo chňapky na horké nádobí
- Skřínky a poličky, na které pořádně nedosáhneme, případně jejich horní stěny
Nezapomeňte čistit spotřebiče
Češi také tradičně zapomínají čistit velké elektrické spotřebiče v čele s myčkou na nádobí, pračkou a sušičkou. U těchto spotřebičů máme navíc často dojem, že když se používají k očistě ostatních věcí, musí být samy o sobě čisté. To ale pochopitelně není pravda, stejně jako mrazničku, ledničku, mikrovlnnou troubu nebo toaster je třeba pravidelně umývat i tyto spotřebiče.