Nalil mléko a Coca-Colu do jedné lahve: Nemohl uvěřit svým očím, když viděl, co se děje za reakci těchto nápojů! (VIDEO)

Známe to všichni a člověk se tomu v této moderní době nemá šanci vyhnout. Řeč je o radách jak odborníků, tak laiků, kteří mají pocit, že musí ostatním ukázat správnou cestu, co jíst a pít a naopak, jaké potraviny nekombinovat, a podobně.

Není nad vizuální vjem

Jistě, zdravý rozum nám napovídá, že příliš tučná a smažená jídla nebude náš žaludek právě oslavovat, obdobně jako např. každodenní pití několika litrů sladkých nápojů. Existují však kombinace jídel a nápojů, které nejsou na první pohled tak očividně špatné, a přesto mohou náš žaludek pěkně potrápit. Abychom si uvědomili, jaký „koktejl“ může v žaludku vzniknout, není někdy na škodu podívat se na vizualizaci toho, čemu je lepší se příště vyhnout. Některé stravovací návyky prostě nemusí být pro naše zdraví zrovna prospěšné, i když vypadají nevinně.

Cola a mléko, ano nebo ne?

Vezměte si třeba tolik oblíbenou colu a mléko. Vím, řeknete si, že tyto nápoje by pil najednou opravdu jen málokdo a že jakékoliv rady jsou zde tedy zbytečné. Jistě, máte pravdu, ale představte si situaci, kdy oběd např. zapijete vychlazenou colou a za nějaký čas si dáte např. mléčný koktejl. Látky obsažené v cole a mléku spolu mohou v žaludku i přes nějaký časový rozestup silně reagovat a vám pak nemusí být právě nejlépe.

Čtěte také: Netradiční podoby kávy, které si zaručeně vychutnáte!

Pokud vás zajímá, co taková kombinace ve vašem žaludku vyvolá, není nic jednoduššího než si to vyzkoušet nanečisto, na stole. Vezměte průhlednou sklenici a naplňte ji asi ze tří čtvrtin colou. Až se pěna na hladině rozptýlí, přilejte mléko, ale ne až po okraj, jen tak, abyste mohli poté sklenici dolít zbytkem coly. Tekutiny promíchejte a nechte odstát asi 2 hodiny. Po této době uvidíte, že ve spodní části sklenice se vytvořila hnědá hutnější vrstva a nad ní světle hnědá, poměrně průhledná kapalina.

Tajemství spočívá ve složení coly, která obsahuje

  • vodu
  • oxid uhličitý
  • barvivo karamel
  • fruktózo-glukózový sirup
  • přírodní aroma, a v neposlední řadě také
  • kyselinu fosforečnou.

Látka uvedená na posledním místě reaguje s vápníkem, který je obsažen v mléce, a výsledkem je právě vytvoření hutné hmoty, která se oddělí od kapaliny a klesne na dno. Takto to vypadá i v našem žaludku, když tyto nápoje zpracovává současně nebo s kratším časovým rozestupem.

Až si budete příště dávat koktejl z mléka nebo colu, myslete na to a vyhnete se tak nepříjemným obtížím.