Narodilo se nejmenší žijící miminko s váhou 500 gramů

Holčička se narodila a ihned pokořila světový rekord. Stala se totiž nejmenším dítětem, které se kdy narodilo a přežilo. V kalifornské nemocnici se narodila holčička s přezdívkou Saybie s váhou něco málo přes půl kila neboli 8,6 unce. Předpokládá se, že se jedná o nejmenší dítě na světě. Prvních pět měsíců svého života strávila v nemocnici na novorozenecké jednotce intenzivní péče. Potom mohla jít konečně domů.

https://www.npr.org/

Předčasný porod ji mohl stát život

Saybie se narodila předčasně ve 23. týdnu těhotenství. To je doba, kterou by většina dětí nepřežila. Podle Dr. Edwarda Bella z University of Iowa, která vede Registr nejmenších dětí, se jedná o nejnižší porodní váhu mezi kojenci v registru nejmenších miminek. Jedná se samozřejmě o kojence, kteří byli lékařsky potvrzení. Nemusí se tedy jednat o nejmenší miminko.

Saybie je ale rozhodně miminkem s potvrzenou nejnižší porodní váhou. Matka malé holčičky měla komplikace během těhotenství a musela podstoupit nouzový císařský řez poté, co se zjistily komplikace u dítěte. Malá holčička nepřibírala na váze a život matky i dítěte byl ohrožený. Z tohoto důvodu se lékaři rozhodli udělat císařský řez i před nízký počet týdnů v těhotenství.

https://www.npr.org/

Šance na život byla nízká

Většina dětí, které se narodí před 28. týdnem těhotenství se potýkají s vážnými zdravotními problémy. Jejich mozek ani plíce ještě nejsou dobře vyvinuté a jsou také náchylnější na infekce. Velmi brzy totiž přišli o ochranu, kterou jim poskytuje mateřské břicho. Pro matku holčičky to byl nejděsivější den jejího života. Netušila, jestli její dítě přežije. A nevěděli to ani lékaři.

Otec holčičky byl informován, že má asi hodinu, než dítě zemře. Z hodiny se staly dvě hodiny, den a týden. Holčička přežila nejhorší a začala se každým dnem zlepšovat. Když odcházela z nemocnice, zdravotní sestry dívce nasadily malou čepici na promoci, protože první velkou zkouškou svého života prošla na výbornou.

https://www.npr.org/

Zdroj: npr.org