Redakce ProSvět.cz
3 ledna, 2019

Mladá maminka šla nakojit své miminko a během kojení si všimla, že má v nosánku černé tečky. Logicky ji to vyděsilo, vždyť přece každý rodič chce pro své dítko jen to nejlepší a jakákoli anomálie tak dokáže milujícího rodiče pěkně vystrašit.

Snažila se černé tečky za pomoci vatové tyčinky vyčistit, bohužel se jí to ale nepodařilo. Nosánek jejího malého miminka nadále zůstával černý. Proč se to stalo? Budete se divit!

Černé tečky v nosánku malého miminka

Pokud byste v nose svého dítěte objevili zvláštní černé tečky, určitě by i vám zatrnulo a ptali byste se, co jsou zač a proč je dítko v nose vůbec má. Cokoli neobvyklého nám dokáže nahnat strach, zvláště pak v případě, když se jedná o naše děti.

Určitě vás tedy zajímá, proč miminko mělo ony černé tečky v nose. Budete se asi divit, ale za jejich vznikem stály obyčejné vonné svíčky, které maminka v domácnosti pálila, aby si zpříjemnila atmosféru. Vonné svíčky jsou mezi lidmi hodně oblíbené a možná je s radostí pálíte i vy, protože díky nim váš domov krásně voní. Napadlo by vás, že právě vonné svíčky mohou vytvářet černé flíčky?!

Jsou vonné svíčky nebezpečné?

Vědci přišli na to, že běžné suroviny, které se pro výrobu svíček používají, během hoření mění svou podobu a stávají se z nich jedovaté plyny. Konkrétně může být řeč například o formaldehydu. Za nejproblematičtější odborníci označili látku zvanou limonen, který se přidává do svíček s citrusovou vůní.

Pokud jste si mysleli, že svíčky vonící po citrusech tak voní proto, že by jejich součástí byly přírodní složky, pak jste se bohužel spletli. Především levnější vonné svíčky v sobě obsahují umělé látky, které mohou být pro naše zdraví škodlivé. Za normálních okolností není limonen nijak škodlivý, problém nastává ve chvíli, kdy se začne pálit, protože tehdy se začne vázat s molekulami kyslíku a společně s nimi vytvoří extrémně silnou toxickou substanci známou jako již výše zmíněný formaldehyd.

Podívejte se na video s maminkou

Pakliže vám angličtina nedělá problém, podívejte se na video s maminkou, která v nose svého drobečka objevila černé tečky a rozhodla se o tuto zkušenosti podělit s ostatními.

https://www.youtube.com/watch?v=7dYbcBf6BRg

Sdílejte článek