Naučte se bělit své oblečení bez chemie

Bělení je někdy podceňovaným postupem při ošetřování bílého prádla, přestože jeho prostřednictvím můžete dosáhnout velmi krásných (až oslňujících) výsledků. K bělení můžete používat drahé produkty průmyslového charakteru, které však často obsahují chlór a jsou tak nešetrné zejména k životnímu prostředí. Chcete-li dosáhnout srovnatelných výsledků přírodní cestou vyzkoušejte některý z následujících postupů – k efektivnímu vybělení můžete použít běžné prostředky, které se v domácnosti využívají zejména v kuchyni.

Bělení pomocí octa

Ocet má velký obsah kyseliny octové, jejíž čistící účinky se aktivují při zvýšené teplotě. Odbourává vodní kámen a současně rozpouští nečistoty a odstraňuje zašlou špínu. Pokud chcete bělit větší množství běžně zašlého bílého prádla, jako jsou ubrusy nebo utěrky, nalejte sklenici octa do bubnu pračky a perte je při vyšších teplotách. Velmi zašlé prádlo (například ponožky) je dobré předpírat v octové roztoku – nalejte sklenici octa do hrnce s horkou vodou a nechte v něm prádlo luhovat přes noc. Poté je vyperte běžným postupem v pračce.

Jak na bělení kyselinou citrónovou

Kromě octa lze k bělení využít také šťávy z citronu. Tento prostředek pomáhá odstraňovat skvrny od potu, zašedlé nebo rezavé fleky. Stačí přidat sklenici šťávy do várky prádla v pračce, nebo si vytvořit pastu z citrónové šťávy a jedlé sody, fleky jí potřít, nechat působit, a poté vyprat běžným způsobem. Osvědčeným postupem je také předpírka v umývadle s horkou vodou a sklenicí citrónové šťávy.

Čtěte také: Už nikdy nemusíte kupovat česnek. Vypěstujte si ho doma!

Účinky jedlé sody

Bělení pomocí jedlé sody je poměrně známé a využívá se především ve stomatologii. Při praní se využívá především pro bělení záclon, ale uplatní se také pro bílé oblečení. Používá se jako předpírka na větší množství. Pro bělení pomocí jedlé sody si napusťte do vany 10 litrů vody a nechte v ní rozpustit půl kilogramu jedlé sody. Prádlo nechte v roztoku namočené několik hodin, poté jej opláchněte a nechte vysušit na slunci nebo perte běžným způsobem v pračce. Méně zašlé textilní materiály můžete roztokem pouze postříkat a poté vyprat. Soda je také vhodným čistícím prostředkem na koberce, z nichž odstraňuje nejen špínu, ale také zápach.

Kdy použít kuchyňskou sůl

Kuchyňská sůl se aplikuje především na zažloutlé prádlo, například na záclony od cigaretového kouře. Zažloutlé prádlo je několik hodin máčí v solném roztoku a poté je potřeba jej normálně vyprat v pračce, jinak na něm sůl opět vykrystalizuje.

Další přírodní bělící prostředky

Uvedené prostředky bělení, tedy ocet, citron, soda a sůl, jsou nejběžněji užívané. Kromě nich lze využít také dalších produktů. K dosažení zářivě bílého prádla můžete do praní přidat několik pilulek aspirinu nebo tabletu do myčky. Výsledný efekt vás překvapí.