Redakce ProSvět.cz
17 prosince, 2018

První pomoc by měl určitě ovládat každý z nás, protože nikdy nevíte, do jaké situace se v životě dostanete a kdy dostanete příležitost někomu pomoci. Nebo mu dokonce zachránit život, protože jsou chvíle, kdy jde o minuty a včasná reakce opravdu může hodně pomoci.

Stát se může cokoli. Nachomýtnete se k nehodě nebo uvidíte, že ve vašem okolí někdo omdlel. V takovém okamžiku není na místě váhat, ale naopak jednat. A to hned. Podat první pomoc může danému člověku pomoci a zachránit mu život.

První pomoc při mdlobách

I když se to na první pohled nemusí zdát, ztráta vědomí a mdloby nejsou pro člověka nic dobrého. Stačí chvíle a taková situace může napáchat nepěkné škody. Bezvědomí je stav, ke kterému může dojít například při vyčerpání organismu, někdo omdlí ze strachu, jiný zase z těžkého vzduchu - těch důvodů může být samozřejmě mnohem více. Ať už je to tak či onak, každý z nás by měl být schopen podat první pomoc.

Jak podat první pomoc

První věc, kterou musíte udělat, je stabilizovat člověka do horizontální polohy na zádech s nohama nahoru v cca 45 ° úhlu - nohy můžete zvednout a držet nebo je položit na zvýšený předmět.

Následně musíte zajistit přísun kyslíku, takže člověku odepněte knoflíčky u krku, sundejte šátek atp., pokud se nacházíte uvnitř, otevřete okna dokořán.

Dalším krokem je natočení hlavy na stranu, aby nedošlo k udušení zvratky.

Máte-li tu možnost, namočte vatový tamponek do nějaké výrazné látky - může to být třeba čpavek, ocet nebo silně vonící olejíček, tamponek pak člověku vložte do nosu, abyste stimulovali respirační a cévní centrum.

Na čelo můžete danému člověku položit studený obklad, případně mu studenou vodou potírat obličej.

Určitě je na místě zavolat sanitku, která se o pacienta postará.

Podat první pomoc není složité, je to jen pár kroků, které ale mohou zachránit život. Důležité je zachovat klid a nepanikařit.

Sdílejte článek