Nebezpečná krevní sraženina a jak ji včas rozpoznat

Samotný proces srážení krve je pro tělo velice důležitý, protože díky krevním destičkám a některým faktorům působícím v krvi představuje ochranu proti přílišné ztrátě krve při zranění. Pokud dojde k poškození stěny cévy, krev se ocitne v kontaktu s vnějším prostředím a proces srážení se aktivuje.

Nebezpečný je ovšem vznik trombózy, tedy situace, kdy krevní sraženina vznikne uvnitř tepny nebo žíly. A jak k takové situaci může vůbec dojít? Na jejím vzniku se podílejí 3 faktory, a to

  • zpomalení proudění krve – dochází k němu nejčastěji v dolních končetinách, například při dlouhých cestách letadlem nebo tehdy, když je člověk dlouhodobě upoután na lůžko
  • náchylnost krve ke srážení – někdo se s takovým typem krve již narodí, u jiných může náchylnost zvýšit například hormonální antikoncepce nebo kouření; rizikovým faktorem bývá i těhotenství, a
  • poškození vnitřní struktury cévy – i zde bývá na vině kouření, ale také například zánět žil.

Pokud tedy dojde k trombóze, může dojít až k ucpání cévy a zhoršení průtoku krve, případně se může sraženina uvolnit a ohrozit zdraví nebo život člověka tím, že dojde k embolii, tj. ucpe se užší céva, do které krevní sraženina doputuje. Často taková užší místa bývají v plicích a mozku.

Čtěte také: Co se stane s vaším tělem, pokud si budete pravidelně dopřávat ořechy?

ZDROJ OBRÁZKU: Pixaby.com

Níže jsou uvedeny nejčastější příznaky vzniku krevní sraženiny. Pokud některý z nich zaznamenáte, neměli byste rozhodně otálet s návštěvou lékaře, který může diagnostikovat trombózu a nasadit účinnou léčbu.

Zvracení

Zvracení může mít různé příčiny, přičemž jednou z nich může být i vznik krevní sraženiny v břišní oblasti. Pokud je v takovém případě příčinou skutečně sraženina, bývá zvracení provázeno také nevolností, silnou bolestí břicha a někdy i krvavou stolicí.

Bušení srdce

Bušení srdce bývá příznakem plicní embolie, protože ta spustí v těle řetězovou reakci. Jejím důsledkem je snížený obsah kyslíku v krvi a zrychlený srdeční rytmus.

Náhlé potíže s dýcháním

Pokud pocítíte náhlé potíže s dýcháním, i ty mohou být následkem plicní embolie, způsobené ucpáním cévy v plicích krevní sraženinou.

ZDROJ OBRÁZKU: Pixaby.com

Bezdůvodné kašlání

Mezi další časté příznaky plicní embolie patří náhlý kašel bez zjevné příčiny, který bývá suchý; postižený může v některých případech také vykašlávat krev. Dalšími varovnými signály jsou rovněž bolest na hrudi a dušnost.

Červený pruh na kůži

Pokud jste na kůži zaznamenali výskyt pruhu červené barvy, který lemuje žíly a je na dotek teplý, měli byste na to upozornit svého lékaře.

Bolest na hrudi

Tento příznak bývá někdy mylně přisuzován infarktu. Příznakem plicní embolie bývá bolest na hrudi, která je však doprovázena dušností. Bolest bývá silná a bodavá.

Bolest v oblasti horních nebo dolních končetin

Bolest pociťovaná v pažích nebo nohou bývá poměrně často přehlížena nebo přisuzována jiným příčinám. Pokud se však bolest objevuje zejména při ohýbání končetin v kloubech nebo v nohou při chůzi, je třeba navštívit lékaře, protože může jít skutečně o příznak krevní sraženiny

Tmavší nebo červené skvrny na chodidlech

Pokud se na pokožce chodidel objeví bez zjevné příčiny tmavší nebo červené skvrny, může se jednat o příznak vzniku krevní sraženiny právě v nohou. Někdy výskyt skvrn doprovází také pocit tepla a někdy i bolest.

Oteklá spodní část dolní končetiny

Jedním z příznaků vzniku krevní sraženiny a následné případné trombózy v noze může být náhlý otok kotníku, který zvětší svůj objem, aniž by předtím došlo ke zranění, které by tento následek mohlo způsobit.

Zhoršení nebo ztráta funkčnosti jednoho oka

Pokud se vám bez zjevné příčiny a průvodní bolesti zhorší nebo dokonce zcela ztratí schopnost vidět na jedno oko, je třeba se ihned obrátit na lékaře se žádostí o odbornou pomoc, a to zejména tehdy, když se k příznakům přidá i problém s rovnováhou a závratě.