Nebudete věřit, co vše se dá vyrobit z obyčejných palet. V kreativitě vám pomůže tato inspirace

Znáte to všichni. Potřebujete nábytek. Už jste byli snad ve všech prodejnách nábytku v širokém okolí, prohlédli jste desítky webových stránek, ale stále nemůžete najít „to pravé“. Co zkusit nábytek z palet? Je praktický a zároveň elegantní i originální. Paletový nábytek má navíc velmi široké využití. Hodí se do interiéru bytu či domu, na chatu, zahrádku i terasu. A navíc si ho snadno můžete vyrobit vy sami. Můžete si ho ale samozřejmě nechat vyrobit i na zakázku.



Průvodce světem palet

Pokud se rozhodnete vyrobit si nábytek z palet sami, tak pro vás máme několik cenných rad a informací. První otázkou a někdy zároveň i prvním problémem bývá, kde vlastně palety sehnat. Nejlepší, nejrychlejší a nejlevnější je pokusit se ve svém okolí najít výkupnu palet a zde pak strávit nějaký čas vybíráním. Pro výrobu nábytku je nutné mít kvalitní a pevné palety. Ve výkupnách často najdete různé typy palet – domácí, europalety či americké palety.





Všechny typy se obvykle dají sehnat v několika různých velikostech. Nebývá ale ani velký problém najít v případě potřeby palety atypické, které byly původně vytvořeny za základě speciálního přání zákazníka. Podle toho, na jaký nábytek chcete palety použít, se zajímejte také o jejich nosnost. Základní nosnost začíná na 50 kilogramech. Kolik palet budete potřebovat je samozřejmě také závislé na tom, kolik a jaký nábytek chcete vyrábět. Z palet se dá s trochou šikovnosti vyrobit takřka cokoli, křeslo, židle, stůl, sedačka, postel, poličky či věšák. Pokud nevěříte, podívejte se do naší fotogalerie, třeba tam získáte inspiraci pro váš vlastní nábytek.




Výhody x nevýhody

Kromě své univerzálnosti a snadné výroby má nábytek z palet i mnohé další výhody. Mezi ty hlavní patří například mnoho úložných prostor, které nábytek z palet nabízí, a v neposlední řadě také možnost snadné opravy. Není totiž žádným problémem v případě potřeby některou část jednoduše nahradit či opravit.





Naopak největší a pravděpodobně jedinou nevýhodou je, že na paletách snadno ulpívá prach a zároveň se z nich poněkud hůře odstraňuje. Pokud však budete palety pravidelně otírat vlhkým hadříkem a občas je vyluxujete, nemusíte se prachu obávat.

Čtěte také: Využití octu v domácnosti – neuvěříte, co se stane, když jej nalijete do pračky

Bez čeho se neobejdete

Pokud se rozhodnete pro výrobu vlastnoručního paletového nábytku, budete potřebovat především kvalitní brusný papír nebo hoblík, kterým otupíte hrany palet a obrousíte svrchní části prken, abyste se nemuseli obávat třísek.  Další nutnou pomůckou bude pila, s jejíž pomocí si palety nařežete na potřebné kusy.  Pokud nechce mít nábytek v původní přírodní barvě, vybavte se samozřejmě dostatečným množstvím barev a laků. Plánujete-li nechávat nábytek trvale venku nebo na terase, je také vhodné ho naimpregnovat, aby byl odolnější proti vodě.






Naopak pokud si chcete nábytek umístit do interiéru, je vhodné ho ze spodních stran polepit filcovými nálepkami, nebudete tak mít obavu, že vám palety poškrábou podlahu či že po ní budou příliš klouzat. Efektním oživením paletového nábytku je umístění LED světel, například po vnějších hranách postele.