Nechápala jsem, proč moje kamarádka nechávala pohanku vždy 2 dny naklíčit. Když mi prozradila pravý důvod, začala jsem to dělat také!

Věděli jste, že v minulosti se pohanka nazývala i „královnou obilovin“? Má to své opodstatnění. Ti z Vás, kteří ji konzumujete pravidelně, určitě víte, že obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a bílkovin a to v jakékoli podobě. Jíst ji můžete syrovou, namočenou ve vodě, tepelně zpracovanou a dokonce i pečenou, v nějakém dobrém zdravém koláči.

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Pohanka se čím dál více stává znovu populární a oblíbená je zejména u lidí, kteří žijí zdravě. Proč byste i Vy nemohli začít konzumovat tento cenný dar od přírody? Abyste však ponechali všechny zdravé vlastnosti pohanky, musíte ji nechat naklíčit.

Čtěte také: Tělo ví, kdy přijde smrt a to všechno začíná tímto způsobem… tohle by měl vědět naprosto každý

Celý proces trvá 14-48 hodin, takže trochu trpělivosti se Vám hodí. Pokud však chcete vědět, jak na to, čtěte dále.

Co budete potřebovat

  • skleněnou nádobu
  • zelenou pohanku
  • čistou vodu
  • gázu

Jak na to?

Nejdříve si pohanku nasypeme do sítka a párkrát ji promyjeme čistou vodou, podobně jako při čočce. Následně ji nasypeme do nádoby a zalijeme vodou. Částice, které vyplouvají na povrch samozřejmě odstraníme. Teď už jen čekáme.

Po pár hodinách začnete vidět menší zelené výhonky, které byste měli nechat narůst max. do 2 cm. Pohanka by měla být vždy vlhká a téměř zalitá vodou, takže ji průběžně kontrolujte, protože pohanka vodu nasákne po dvou, třech hodinách, takže ji je třeba znovu doplnit.

Když je pohanka naklíčená, opět ji promyjeme v sítku vodou a necháme ji na navlhčené gáze na tmavém místě za pokojové teploty.

Jak jsem již zmínila, klíčky by měly být od 0,3 až do 2 cm a takové naklíčení trvá přibližně 2 dny. I malé výhonky však naznačují, že pohanka „ožila“ a obsahuje mnoho kvalitních vitamínů a minerálů. Proto pohanku můžete konzumovat již po 15 hodinách.

Jaké jsou její užitečné vlastnosti?

Pohanka je považována za jednu z nejlepších potravin, co se obsahu antioxidantů týká a je dobře známo, že podporuje imunitní systém a zpomaluje proces stárnutí. Studie potvrdily, že ve srovnání s rýží, která je mimochodem také pro zdraví prospěšná, naklíčená pohanka obsahuje až 76-krát více antioxidantů.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

Pohanka také bojuje proti obezitě a nadváze, čili je dobrá při dietách a zdravém životním stylu. Reguluje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a obsahuje bílkoviny a sacharidy, které jsou velmi lehce stravitelné.

Naklíčená pohanka také obsahuje organické kyseliny, kyselinu šťavelovou, kyselinu maleinovou, kyselinu jablečnou, kyselinu linolenovou a kyselinu citrónovou, které odpovídají za acidobazickou rovnováhu ve střevech.

Pohanka také obsahuje omega-3-mastné kyseliny, které pomáhají v prevenci proti kardiovaskulárním chorobám a ateroskleróze.

Je plná vitamínů E a B, které jsou nezbytné pro normální fungování nervového systému, za syntézu hemoglobinu a metabolismu. Vitamin E je skvělý pomocník během cvičení a také napomáhá k hojení ran a regeneraci pokožky.

Tip od nás: Je velmi důležité, abyste pohanku nenechali klíčit více než 2 dny. Mimo jiné ji můžete klidně kombinovat i s jinými zrny jako například s ječmenem, bulgurem, amarantem, jáhlami a čočkou či cizrnou. Je skvělá do polévek, salátů, jako příloha, na ranní kaši a případně i do koláčů či polévky.