Nechutná vám kečup z obchodu? Vadí vám, že je plný éček a konzervantů? Zapomeňte na něj, nakupte čerstvá rajčata a připravte si domácí. Budete překvapeni, jak výtečný může být. Jak na něj?

Blíží se doba, kdy nám na zahrádce bude dozrávat nejrůznější zelenina a ovoce. Většina z nás si tak kromě konzumace, bude připravovat také zásoby na zimu. Jednou z možností, jak zužitkovat přebytečná rajčata je výrova domácího kečupu. Podívejte se, jak na to.

Domácí kečup si oblíbí hlavně děti

Bez kečupu to nejde ani při grilování, především děti ho milují, nicméně kupované kečupu, hlavně ty levné, kolem rajčat opravdu jen prošli. Vytvořte si domácí kečup, budete tak vědět, co jste do něj skutečně dali a chuť bude lepší než z obchodu. Budete potřebovat:

  • 3 kg rajčat
  • 8 kuliček pepře
  • 5 stroužků česneku
  • 1 polévkovou lžíci slunečnicového oleje

Dále si na přípravu připravte 1 polévkovou lžíci cukru, 1 polévkovou lžíci soli a v případě, že chcete trochu ostřejší kečup, tak můžete přidat i feferonky. Rozemelete rajčata pomocí mlýnku na maso. Nalijte do vhodné nádoby. Přidejte cukr a sůl a promíchejte. Do hrnce nalijte máslo, přiveďte jej do varu a přidejte rajčata. Vařte po dobu 60 minut, poté přidejte pepř a česnek. Tyto dvě suroviny také rozemelte. Přidejte je do rajčat a vařte dalších 15 minut. V případě, že jste se rozhodli pro pálivou variantu, tak nyní přidejte pepř a rozemleté feferonky. Pak už stačí jen nalít do skleniček. Otočte skleničky dnem vzhůru, přikryjte je přikrývkou a nechte je úplně vychladnout.

Čtěte také: Famózní nepečené kávovo-krémové řezy. Jde o jedinečné spojení chutí, kterým si získáte naprosto každého. Vláčnému těstu a bohaté krémové náplni totiž nikdo neodolá!

Vařená versus syrová zelenina

Pokud jde o syrovou nebo vařenou zeleninu, jaké jsou nejzdravější způsoby, jak je jíst, abyste získali co nejvíce živin? Zjistěte, co věda a odborníci říkají o nejlepších způsobech, jak připravit vaši zeleninu, abyste získali co nejvíce výhod. Někteří lidé věří, že jíst syrové potraviny znamená, že získáváte více živin. Nebo že vaření potravin zabíjí přírodní enzymy v rostlinách, stejně jako vitamíny a minerální látky. Na druhé straně, jiní lidé říkají, že vařené potraviny jsou na trávení snazší, jsou zdravější a někdy chutnají lépe. Co je tedy pravda na rozdílu mezi syrovou a vařenou zeleninou. Syrová zelenina často obsahuje více živin. Mnoho lidí si přirozeně myslí, že jsou pro vás zdravější. A někdy je to pravda. Ale realita je složitější.

Jaké jsou výhody vařené zeleniny?

Když vaříte zeleninu, ztratíte nějaké živiny. Ostatní se však stávají dostupnějšími pro vaše tělo. Kromě toho, že vám zjevně dodává více vstřebatelného beta-karotenu, vařená zelenina dává vašemu tělu více některých dalších antioxidantů, jako je lutein, který je vhodný pro vaše oči a lykopen, který pomáhá chránit vaše srdce a vaše kosti. Vařená zelenina vám může poskytnout více minerálů. Zahřívání uvolňuje vázaný vápník, takže více minerálů je k dispozici pro to, aby je tělo absorbovalo. A rozdíl může být významný. Vaření může mít i další výhody:

  • Zvyšuje stravitelnost
  • Zlepšuje čistou energetickou hodnotu potravin

Zavařovaná zelenina na zimu

Již jsme zmínili, jak si vyrobit vlastní kečup z domácích rajčat a také to, jestli je lepší konzumovat zeleninu syrovou nebo tepelně upravenou. Pokud však máte v létě opravdu velké množství čerstvé zeleniny a nejste schopni ji zkonzumovat, kromě kečupu si můžete připravit i jiné věci, které se vám budou v zimě hodit. Jde například o lečo, které má hodně lidí rádo, nicméně v zimě, kdy je zelenina obzvláště drahá, by vám přišlo pěkně draho. Proto vyzkoušejte jednouché recepty na zavařované zeleninové lečo, které se dobře uchovává a v zimě pak už jen stačí vysypat sklenici do kastrůlku a ohřát. A jestli nejste příznivcem zavařování a přijde vám tato úprava příliš složitá, jednou z možností je také zamražení potravin. Ono se dá zmrazit v podstatě všechno. Po rozmrznutí to sice není jako čerstvé, nicméně na přípravu tepelně upravených zeleninových pokrmů je to ideální.