Neexistují špatné děti, ale pouze špatné postoje k výchově

O některých dětech se říká, že jsou velmi hlučné nebo zlobivé. Není to pravda. Vždy to vychází pouze z toho, jak se chovají rodiče daného dítěte. A vůbec nezáleží na jeho věku. Ať se jedná o batole nebo teenagera, vždy na něm poznáte to, jací jsou jeho rodiče. Proto musíte vždy myslet na to, jak se svým dítětem i partnerem mluvíte. Děti totiž slyší úplně všechno.

Špatné chování dětí má vždy svůj důvod

Mnoho lidí (včetně rodičů) svádí špatné chování dítěte na to, že má ADHD, je impulzivní, nezvykl si na příchod nového sourozence apod. Většinou nic z toho není hlavní příčinou jeho chování. Pro děti, hlavně menší děti, jsou většinou důvody mnohem jednodušší. Může se stát, že je dítě hlasité a nepříjemné jen proto, že má hlad nebo je unavené. A vy jste si toho jen nevšimli, protože máte příliš práce s mladším sourozencem. Dítě může vypadat znuděně, ale ve skutečnosti je to jen únava.

Děti se neustále učí zvládat velké emoce

Pro naše děti je svět naprosto novým prostředím, se kterým se potřebují seznámit. Jejich reakce mohou být nepřiměřené, protože se tyto emoce ještě nenaučily zvládat správně. Vaše práce je v tomto ohledu jasná. Musíte být dobrým příkladem pro své děti. Jestli nedokážete velké emoce zvládat vy, jak se to může naučit vaše dítě? Časté hádky, křik nebo fyzické tresy je rozhodně nenaučí, jak mají zvládat vlastní reakce a činy. Proto jim musíte jít vždy příkladem.

Čtěte také: Čističky vzduchu nejsou třeba. Umí je nahradit správné pokojové rostliny

Vzdělávejte sebe i své děti

Se zvládáním vzteku nebo jiných emocí vám mohou pomoci i odborníci. Stejně tak existuje hodně knih a zdrojů, které vám poradí, co dělat. Jistě nechcete, aby vaše děti trpěly kvůli problémům mezi vámi a vaším partnerem. Bohužel právě rodinné hádky, výbuchy vzteku a fyzické násilí jsou častou příčinou špatného chování u dětí. Snažte se nejdříve naučit sebe to, co mají zvládat vaše děti. Myslete na to, že pro ně je to mnohem těžší, protože je pro ně vše naprosto nové.

Zdroj: newsitamea.gr