Zimní požáry by se mohly zdát jako hloupost. Všude je sníh, mráz a zima. Venku k nim v zimě dochází málokdy, ale na druhou stranu hodně hasičů vyjíždí k požárům uvnitř domovů. Důvodů, proč k tomu dochází, je celá řada. A většině z nich můžete velmi jednoduše předcházet. Nejen, že nepřijdete o svůj majetek, ale také ušetříte práci hasičům. Tyto požáry jsou totiž naprosto zbytečné.
Svíčky a krb
Tohle asi nikoho nepřekvapí. Svíčky bez dohledu nebo žhavé uhlíky (a popel) z krbů představují velké riziko. Každý, kdo je chce doma používat, si musí dávat pozor na požár. O vánočních svátcích hasiči vyjíždí do mnoha domovů hlavně kvůli svíčkám na stromečku nebo adventním věnci. Ani krby nejsou výjimkou při požárech, a proto je musíte neustále kontrolovat.
Sušička prádla
zanesený filtr sušičky prádla způsobuje nejen vyšší spotřebu energie, ale také může způsobit požár. Zahřátí sušičky během programu může zahřát vlákna z oblečení, která se zachytila ve filtru. Vlákna se snadno vznítí a způsobí požár. Filtr byste měli kontrolovat po každém použití nebo alespoň jednou za týden. Záleží na tom, jak často ji používáte. Údržbou si můžete zachránit celý byt.
Hořící olej
V kuchyni dochází ke vzplanutí také poměrně často. Nemusíte vždy volat hasiče. Základem je, abyste si sami správně poradili. Jakmile vám v pánvi nebo na sporáku začne hořet olej, měli byste na něj položit poklici mokrý ručník nebo ho zasypat hlínou z květináče. Při odchodu z kuchyně se vždy ujistěte, že máte sporák i troubu vypnuté.
Elektrické rozvody
Zkrat v elektrických rozvodech může přijít kdykoli během roku. Venkovní světýlka nenechávejte svítit po celou noc a nenechávejte zapnutá ani topná zařízení. Jestli máte zapnutý přímotop v zásuvce, měl by být v samostatné zásuvce bez dalších spotřebičů. Máte-li doma zásuvky s vypínačem, používejte ho a na noc zásuvky vždy vypněte.
Zdroj: svetkreativity.cz