S bolestí zad se setkává většina dospělé populace a bolest bederní páteře patří k té nejčastější. Je tomu tak zejména kvůli zatěžování páteřních svalů, ke kterému dochází hlavně při práci.
Bederní páteř nese váhu celého těla a proto je právě tou nejvíce zatěžovanou. Příčiny bolesti jsou různé. U starší generace platí jako příčina většinou degenerace plotének, což vede k tomu, že se jednotlivé obratle přibližují více a více k sobě. Tím jak páteř sesedá, jednotlivé obratle a celá struktura může tlačit na nervy a to zapříčiňuje palčivou bolest v bederní části.
Na bolest bederní páteře má také vliv to, jak sedíme nebo stojíme. U mladší generace jde především o to, které svaly jsou nejvíce zatěžovány a které jsou naopak ochablé. Tato nerovnováha poté vytváří tlak na přetěžované svaly a to znovu vede k bolesti.
Velkou roli hraje také nadváha, nedostatek pohybu, celkově špatné držení těla a jak už tomu dnešní doba napovídá, práce a nebo příliš mnoho času stráveného u počítače.
Pokud vaše práce obsahuje zvedání těžkých předmětů, příčina bude pravděpodobně zde.
Bolest beder ovšem ne vždy signalizuje problém, který se týká svalů či kostí. Dost často se může jednat o zánět, či onemocnění orgánů jako jsou například ledviny. Tato možnost by se neměla zanedbávat a měl by se na ni brát ohled.
Jak si ulevit od bolesti?
Tyto 2 cviky jsou protahovací, ale velmi účinné:
- Lehněte si na podložku a pomalu přitahujte koleno k sobě. Když dojdete do bodu, kdy ucítíte napnutí, zůstaňte v této poloze alespoň půl minuty. Následně nohu opět natáhněte a tento cvik opakujte s druhou nohou.
2. Lehněte si na podložku a pokrčte obě nohy v kolenou. Přitáhněte je směrem k hrudníku a překřižte je. Je důležité, aby vaše pánev zůstala na zemi. Obejměte nohu rukama a pomalu přitahujte k sobě, zatímco vydechujete. Znovu vydržte v této poloze přibližně půl minuty a uvolněte. Tento cvik opakujte 2x.
Pokud budete pravidelně cvičit a dopřávat svému tělu každý den dávku pohybu, pravděpodobnost bolesti bederní páteře se výrazně sníží.