Neuvěříte, co se stane, když vyzkoušíte šalvěj lékařskou! Zbaví vás řady neduhů mnohem lépe než chemické prášky

Většina z nás si pamatuje šalvěj z filmu o Saxaně, ale tato bylinka si zaslouží mnohem více, než jen zmínku ve filmu. Nejčastěji na ni narazíme v kuchyni, kde se přidává do omáček nebo pečiva. Také ji najdeme v kosmetickém odvětví, u nás ale se vyskytuje právě v oblasti našeho zdraví. Latinský název pochází se slova spasit. Bylinku hojně využívali již ve starověkém Řecku.  Podívejte se, jaké zázraky tato rostlinka dokáže, budete překvapeni!

Jakých neduhů nás může zbavit

Spektrum působení je úctyhodné a rostlina obsahuje řadu prospěšných látek. Bylinka má antioxidační a antivirové účinky. Čistí krev. Zvyšuje koncentraci a paměť. Je vhodná na rány a kožní defekty. Čaj ze šalvěje působí pozitivně na játra ale celkově na trávicí systém. Kloktat lze odvar ze šalvěje a pomáhá tak při zánětech v krku a pozitivně působí na zuby. Sedací šalvějové koupele jsou vhodné pro celkovou relaxaci. Mast z této bylinky pozitivně působí na opruzeniny nebo rány. Pěstuje se také pro dekorativní účely. Rostlina šalvěje vyroste až do výšky 70 cm a kvete od května do července.  Ženám pomáhá při nadměrné tvorbě mateřského mléka nebo při bolestech při menstruaci. Ze šalvěje můžeme vyrobit několik prostředků:

  • Tinktura
  • Nálev
  • Sedací koupele
  • Mast

Užívání Šalvěje by se v době těhotenství a kojení mělo konzultovat s lékařem. Rostlina obsahuje celou řadu prospěšných látek včetně silic a minerálu. Používá se také při nachlazení a angině. Nálev pomáhá při krvácení zubů a pomáhá při paradentóze.

Čtěte také: Milujete masíčko z prasátka? Není nutné ho jenom péct, nebo dělat steaky. Zkuste i zajímavou obměnu. Vařené vepřové maso vás přesvědčí o tom, že i tato úprava patří k těm dokonalým!

Recepty na využití

Tinkturu podáváme v množství 20 – 25 kapek 3 x denně. U nálevu pijeme 2-3 šálky denně a po 14 dnech se doporučuje udělat pauza. Mast je vhodná na rány, ale také se nedoporučuje dlouhodobé užívání. Bylinka by se neměla podávat při epilepsii. Šalvěj požaduje propustnou půdu a slunné místo, v zimě je pak potřeba rostlinu chránit před mrazem. V minulosti byla tato rostlina považována za všelék. Když si chceme připravit koupel, použijeme 4 lžíce bušené bylinky a zalijeme jedním litrem vody, poté necháme 20 minut odpočívat a vychlazenou tekutinu používám na koupel nohou. Vzhledem k tomu, že šalvěj pomáhá i našim zubům, můžeme si vyrobit zubní pastu. K tomu potřebujeme 15 g čerstvých lístků, které nakrájíme. Takto nakrájené lístky dáme usušit do trouby na 20 minut, posypané hrubou solí. Poté přesejeme a rozdrtíme na prášek. Využívá ho místo zubní pasty. K oplachování hlavy použijeme nálev, pomůže tak nám proti lupům i suché pokožce hlavy. I na českém trhu můžete najít zubní pasty, které obsahují bylinky včetně šalvěje. Pokud se nadměrně potíte, vyrobte si deodorant ze šalvěje. Jestliže máte závažnější zdravotní obtíže, poraďte se se svým praktickým lékařem, zda je pro vás bylinka vhodná. Využíváte bylinky při léčbě neduhů?