Neuvěříte, jak bude váš spánek kvalitní po téhle bylině! O jakou se jedná a jak ji užívat, aby problémy se spaním vymizely?

Nemůžete večer zabrat a trpíte nespavostí? Ráno se pak cítíte, jako kdyby vás přejel parní válec, a jste nedospalí. Přemýšlíte o tom, že byste svého lékaře požádali o recept na prášky na spaní, ale zároveň se bojíte, že byste si na ně mohli až příliš zvyknout? Vyzkoušejte řešení, které nabízí alternativní medicína. Využijte dokonalé bylinky. Meduňka je poměrně známá, že pomáhá usnout, už jste ale slyšeli o kozlíku lékařském?

Kozlík jako lék na nespavost

Kozlík lékařský je bylina a využívá se především její kořen a květy. Je to vysoká rostlina s bílými nebo růžovými květy, vyskytuje se v nižších polohách našeho území a její pach poznáte velmi dobře. Někteří lidé ji pro své blahodárné účinky cíleně pěstují. Kozlík lékařský můžete najít v čajích, které by měli fungovat tak, že zklidní a navodí spánek. Kozlík ale nefunguje jen na spánek, ale také na:

  • Potlačování úzkosti

    Čtěte také: Nejlepší přírodní antibiotikum, které vyléčí zánět a bolest v krku raz dva!

  • Snižování krevního tlaku

  • Snižování stresu

  • Zmírňování menstruačních bolestí

Co udělat s kozlíkem, aby fungoval?

Naše tělo funguje tak, že když začne být tma, vylučuje se do těla tzv. melatonin, který způsobuje to, že jsme unaveni a chce se nám spát. To se dá ovlivnit tím, že si večer rozsvítíme a částečně naše tělo „oblbneme“. Melatonin můžeme také doplňovat potravinovými doplňky. Tato látka je podobná těm, které se vyskytují v kozlíku, nicméně, nemají stejné účinky, proto je třeba dbát opatrnosti v užívání této rostliny. V případě, že chcete vyzkoušet kozlík lékařský na dětech, je vhodné se poradit s dětským lékařem. Melatonin také může ovlivňovat pacienty, kteří se léčí léky na ředění krve. A důležité je také kontrolovat svoji nespavost za volantem. Buďte soudní, a pokud se necítíte dobře, neřiďte, mohli byste někomu na svých cestách ublížit.

I tato rostlina má vedlejší účinky

Kozlík lékařský má v sobě látky, které mohou způsobit točení hlavy, žaludeční potíže a nevolnost. Dbejte při užívání zvýšené opatrnosti. Proto nekombinujte několik přípravků, může dojít k tomu, že budete nadměrně unaveni a hodně ospalí. Neužívejte současně tabletky s melatoninem a kozlík lékařský, stejně tak není vhodné kombinovat rostlinu s alkoholem. Pokud se přesto rozhodnete bylinu vyzkoušet, můžete si buď vyrobit tinkturu, nebo klasický čaj, který necháte dobře vylouhovat. Případně je možné koupit ve specializovaných prodejnách sušený květ. Jestliže se chcete v noci dobře vyspat, vypijte čaj 1-2 hodiny před spaním, případně ho můžete vypít i přes den. Kozlík, ale ani léky na nespavost, se nedoporučují těhotným ženám. Vyzkoušejte tento tip a uvidíte, že budete spát jak nemluvně. Člověk by měl ideálně spát 7 -8 hodin, nepřeceňujte své tělo, které také musí odpočívat. Možná na té alternativní medicíně něco bude, nemyslíte?