Jedno známé rčení říká, že každý správný muž by měl za svůj život zasadit strom, postavit dům a zplodit syna. Proč? Neboť výše uvedené muž prý potřebuje k tomu, aby vnitřně dospěl a také aby byl opravdu šťastný a viděl ve svém životě smysl. Ale právě smysl je to, co se nám v dnešní době z našich životů pomalu ale jistě vytrácí, a my pak máme deprese z toho, že náš život žádný smysl nemá a my jen přežíváme ze dne na den.
Postavte si dům vlastníma rukama
To ovšem zdaleka naplatí o Michaelu Buckovi, bývalém učiteli umění, který si svůj dům postavil vlastníma rukama. Ke stavbě využil především svou vynalézavost a šikovnost. Výsledkem je krásný malý domek, nedaleko anglického Oxfordu, který na první pohled připomíná pohádkovou chaloupku či domek hobitů knih J. J. R. Tolkien. K jeho stavbě použil starověkou stavbařskou techniku.
Devětapadesátiletého Michaela Burkse vždy bavilo pěstování nejrůznějších rostlin a péče o zahradu a postavit si vlastnoručně dům z ryze přírodních materiálů bylo jeho dlouholetým snem, který nakonec před několika lety proměnil ve skutečnost.
Bydlete ekologicky
Celá stavba skvěle naplňuje filozofii ekologického bydlení. V dnešní době se spoustu lidí zajímá o nízkoenergetické a pasivní rodinné domy, které nebudou znamenat pro své okolí zátěž a naopak se budu snažit co nejvíce šetřit energii a přírodní zdroje. Dům zároveň naplňuje i snahu o život v maximálním souladu s přírodou – je postaven především z přírodních a recyklovatelných materiálů, které se na naší planetě vyskytují odedávna a zároveň jsou některé z nich v dnešní době chápany jako odpad – například dřevo, rákosí, sláma, bahno či hlína.
Zajímavý původ mají i některé konkrétní části domku – okna jsou z čelního skla starého nepoužitelného nákladního auta, podlahové krytiny Michael objevil na skládce. Důležitou součástí každého domu je střecha. Tu bývalý učitel vyrobil ze svazků rákosu. Stěny domu jsou vytvořeny z unikátní směsi bahna a slámy, která má zároveň vynikající izolační vlastnosti. Zajímavostí je, že na celou stavbu nebyl použít ani jeden hřebík či elektrický nástroj.
Jelikož je dům ryze ekologický, není v něm zavedena elektřina. O vytápění se stará prostorný krb, jako lednice slouží mělká vyhloubená šachta u domu, voda teče přímo z blízkého pramene. Voda z něj se používá nejen na mytí nádobí, ale také na koupání – předtím je ale nutné ji ve staré zinkové vaně ohřát na kamnech. Toaleta se nachází v samostatné chatce na zahradě.
Vše v jednom
Dům tvoří jedna místnost, která je zároveň kuchyní, jídelnou, obývákem i ložnicí a která je i kompletně zařízena. Součástí domu je patrová postel, sedačka či ručně vyřezávané police a bydlet v něm lze bez problémů po celý rok. Sám architekt zde bydlel dva roky, v současné době dům pronajímá jedné ženě. Ta mu platí nájemné v naturáliích, přesněji v mléku a smetaně, neboť pracuje v místní mlékárně. Šokující je také cena celé stavby, která byla naprosto zanedbatelná – pouhých 250 euro. Pokud vás tedy láká ekologické a skromné bydlení, není nic snazšího než se inspirovat.