Neuvěříte, jak snadno se zbavíte zašlé špíny na sporáku. Nebudete muset kupovat žádné drahé čističe v drogerii, jelikož vám postačí pouze 3 věci, které najdete v každém obchodě, ale i doma

Kuchyň, ať už v bytě či rodinném domě, je často místem, kde se schází celá rodina. Bylo tomu tak v daleké minulosti a je tomu stejně i dnes ve dvacátém prvním století. Důvod je jednoduchý. Příprava jídla zabírá poměrně velké množství času. Pokud rádi vaříte, víte, že s touto činností není spojena jen radost z přípravy pokrmů a jejich následné konzumace, ale také spousta práce, která souvisí s následným úklidem kuchyně a kuchyňských potřeb po vaření.

Na knoflíky není čas

Zajímavé je, že když dojde k tomu okamžiku, kdy je třeba kuchyň uklidit a dát do pořádku, většina členů rodiny se z místnosti více či méně nápadně vytratí a my, ženy, v ní zůstaneme se vším tím špinavým nádobím samy. Není tedy divu, že když to vše umyjeme a uklidíme zpět na místo, nezbyde nám už příliš času ani energie na to, umýt důkladně například také sporák či troubu. Většinou je jen z nejhoršího otřeme vlhkým hadříkem a je hotovo. O knoflíky na sporáku či troubě při tomto zběžném úklidu většinou ani nezavadíme. Důsledkem toho samozřejmě je, že nás dříve nebo později bude pohled na ně dost trápit, neboť špinavé knoflíky dokážou zkazit náladu nejedné hospodyňce.

Dalším problémem je, že když už se konečně rozhodneme a najdeme si čas se špinavými knoflíky něco udělat, zjistíme, že špína na nich je poměrně hodně zašlá a rozhodně ne lehce odstranitelná. Kombinace zbytků jídla, mastnoty a prachu dokáže udělat opravdu divy. Existují sice různé speciální čisticí prostředky, které si na vyčistění knoflíků na sporáku, troubě či grilu můžete zakoupit v drogérii, ale proč zbytečně utrácet peníze, když existuje mnohem levnější a navíc rychlý a jednoduchý způsob, jak se této špíny zbavit. Nevěříte? Čtěte dál.

Čtěte také: Tohle dítě muselo čelit velmi krutému osudu. Když bylo malé, muselo být svědkem velmi kruté rodinné tragédie. Když bylo na pohřbu, položilo jednu otázku. Na co se zeptalo? Je to šokující!

Co budete potřebovat?

Na rychlé a účinné vyčištění špinavých knoflíků budete potřebovat pouze starý zubní kartáček, několik vatových tyčinek a čpavek neboli amoniak. Pokud máte citlivější pokožku, doporučuje se použít při čistění jednorázové gumové rukavice, které vás před amoniakem ochrání. Při čistění se také vyplatí větrat, omezíte tak nepříjemný štiplavý zápach amoniaku.

Proč čpavek?

Čpavek, chemicky hydroxid amonný, je zásaditý roztok, který je známý pro své skvělé čistící vlastnosti. Umožňuje bez nechtěných škrábanců odstranit napečené nečistoty nejen ze sporáku, trouby či grilu, ale také skla, porcelánu, dlaždiček či nerezavějící oceli obecně.  Zředěný čpavek je užitečným pomocníkem také pro odstraňování odolných skvrn, například od krve, borůvek, červené řepy, zelí, mléka čaje či kávy, na oblečení.

Jak na to?

Vezměte vatovou tyčinku a namočte ji do amoniaku. Chvilku počkejte, než se vata na tyčince zcela nasákne roztokem. Následně tyčinku vytáhněte a důkladně s ní potřete špinavé knoflíky sporáku a trouby ze všech stran. Nezapomeňte ani na prostor okolo knoflíků, také bývá často ušpiněn. Nechte roztok několik minut působit.

Poté si vezměte připravený starý kartáček na zuby a špinavá místa s ním několikrát přejeďte. Zlehka třete až do té doby, než budete mít pocit, že jsou knoflíky čisté. Nakonec stačí jen pěnu, která vznikne během čištění, lehce setřít vlhkým hadříkem nebo houbičkou.

Výsledkem budete mile překvapeni. Knoflíky vašeho sporáku či trouby budou vypadat jako nové a čpavek, či chcete-li amoniak, se tak zcela jistě stane vaším oblíbeným a pravidelným pomocníkem v domácnosti.

Několik tipů na závěr

Pokud jsou knoflíky vašeho sporáku či trouby opravdu výrazně zašlé, doporučuje se je opatrně vyjmout. Poté na ně aplikujte amoniak pomocí starého zubního kartáčku stejným způsobem, jak bylo uvedeno výše. Následně takto potřené knoflíky umístěte do uzavíratelného plastového sáčku a aplikovaný amoniak nechte působit několik hodin nebo nejlépe přes noc. Pokud je to možné, můžete v mezidobě přes sáček povrch knoflíků opět třít kartáčkem či houbičkou. Následující den knoflíky ze sáčku jednoduše vyjměte, omyjte a čisté nasaďte zpět na své místo.

Za pomoci čpavku můžete snadno a rychle vyčistit nejen knoflíky trouby, ale i vaši elektrickou troubu zevnitř. Předehřejte si troubu na přibližně 65 °C. Následně na horní rošt umístěte misku, do které nalijete asi půl šálku amoniaku, na dolní rošt položte větší misku s vroucí vodou. Troubu zavřete a nechte takto působit přes noc. Následující den misky z trouby vyjměte a troubu umyjte za pomoci vlhkého hadříku či houbičky.

Podobným způsobem můžete vyčistit i rošty z trouby či grilu. Jednoduše je vyjměte a ponořte do roztoku čpavku a teplé vody, například do vany či kbelíku. Po přibližně dvaceti minutách rošty z roztoku vyjměte a opět dočistěte za pomoci čisté vody.