Neuvěříte, jak snadno se zbavíte zašlé špíny na sporáku. Nebudete muset kupovat žádné drahé čističe v drogerii, jelikož vám postačí pouze 3 věci, které najdete v každém obchodě, ale i doma -
Menu

Neuvěříte, jak snadno se zbavíte zašlé špíny na sporáku. Nebudete muset kupovat žádné drahé čističe v drogerii, jelikož vám postačí pouze 3 věci, které najdete v každém obchodě, ale i doma

Kuchyň, ať už v bytě či rodinném domě, je často místem, kde se schází celá rodina. Bylo tomu tak v daleké minulosti a je tomu stejně i dnes ve dvacátém prvním století. Důvod je jednoduchý. Příprava jídla zabírá poměrně velké množství času. Pokud rádi vaříte, víte, že s touto činností není spojena jen radost z přípravy pokrmů a jejich následné konzumace, ale také spousta práce, která souvisí s následným úklidem kuchyně a kuchyňských potřeb po vaření.

Na knoflíky není čas

Zajímavé je, že když dojde k tomu okamžiku, kdy je třeba kuchyň uklidit a dát do pořádku, většina členů rodiny se z místnosti více či méně nápadně vytratí a my, ženy, v ní zůstaneme se vším tím špinavým nádobím samy. Není tedy divu, že když to vše umyjeme a uklidíme zpět na místo, nezbyde nám už příliš času ani energie na to, umýt důkladně například také sporák či troubu. Většinou je jen z nejhoršího otřeme vlhkým hadříkem a je hotovo. O knoflíky na sporáku či troubě při tomto zběžném úklidu většinou ani nezavadíme. Důsledkem toho samozřejmě je, že nás dříve nebo později bude pohled na ně dost trápit, neboť špinavé knoflíky dokážou zkazit náladu nejedné hospodyňce.

Dalším problémem je, že když už se konečně rozhodneme a najdeme si čas se špinavými knoflíky něco udělat, zjistíme, že špína na nich je poměrně hodně zašlá a rozhodně ne lehce odstranitelná. Kombinace zbytků jídla, mastnoty a prachu dokáže udělat opravdu divy. Existují sice různé speciální čisticí prostředky, které si na vyčistění knoflíků na sporáku, troubě či grilu můžete zakoupit v drogérii, ale proč zbytečně utrácet peníze, když existuje mnohem levnější a navíc rychlý a jednoduchý způsob, jak se této špíny zbavit. Nevěříte? Čtěte dál.

Co budete potřebovat?

Na rychlé a účinné vyčištění špinavých knoflíků budete potřebovat pouze starý zubní kartáček, několik vatových tyčinek a čpavek neboli amoniak. Pokud máte citlivější pokožku, doporučuje se použít při čistění jednorázové gumové rukavice, které vás před amoniakem ochrání. Při čistění se také vyplatí větrat, omezíte tak nepříjemný štiplavý zápach amoniaku.

Proč čpavek?

Čpavek, chemicky hydroxid amonný, je zásaditý roztok, který je známý pro své skvělé čistící vlastnosti. Umožňuje bez nechtěných škrábanců odstranit napečené nečistoty nejen ze sporáku, trouby či grilu, ale také skla, porcelánu, dlaždiček či nerezavějící oceli obecně.  Zředěný čpavek je užitečným pomocníkem také pro odstraňování odolných skvrn, například od krve, borůvek, červené řepy, zelí, mléka čaje či kávy, na oblečení.

Jak na to?

Vezměte vatovou tyčinku a namočte ji do amoniaku. Chvilku počkejte, než se vata na tyčince zcela nasákne roztokem. Následně tyčinku vytáhněte a důkladně s ní potřete špinavé knoflíky sporáku a trouby ze všech stran. Nezapomeňte ani na prostor okolo knoflíků, také bývá často ušpiněn. Nechte roztok několik minut působit.

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

1
2
Tisk
Nezařazené

Šílenství začíná! Češi začínají vykupovat potraviny ve velkém. O jaké…

Koronavirus je celosvětové téma a v České republice tomu není jinak. Oběti ve světě stále přibývají a virse už dostal…
Nezařazené

KORONAVIRUS: obávané téma Čechů, oběti ve světě přibývají. Mají se…

Obávaný Koronavirus je nejen ve světě, ale i v České republice opravdu aktuálním tématem. Vir, který se přenáší z…
Nezařazené

Vymyslela jak to udělat, aby byla její matka s rakovinou…

Rakovina není nic, po čem bychom toužili. Obrátí život vzhůru nohama a nic už není stejné jako dřív. Život se…
Nezařazené

Máte po holení tyto pupínky? Tohle je důvod jejich vzniku…

Holení částí těla je každodenní součást mnoha lidí. Když se řekne holení, většina z vás si jistě představí muže, kteří si…
Nezařazené

Kamera zaznamenala to, co můj táta dělal se čtyřletým dítětem,…

Žijeme v moderní době, ve které si nemůžeme být nikdy jistí, zda nás někdo sleduje pomocí skryté kamery. Používání skryté kamery…
Nezařazené

Vezměte bobkový list, zapalte ho a nechte ho čtvrt hodiny…

Každý dům má vlastní nejen atmosféru, ale také svou chuť. V nejednom domě voní domácí jídlo, u někoho káva, zatímco u…