Neuvěříte, jak všemocným lékem je obyčejný česnek. Pokud vyzkoušíte tuto kombinaci budete mít největší obranu proti bacilům

Jedno lidové rčení říká, že všechno je na něco, česnek je na všechno. A nejsme daleko od pravdy, neboť česnek je právem považovaný za jeden z největších zázraků přírodní medicíny. Má silné antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky a zároveň je velmi účinným imunitním stimulantem, proto je tak často doporučovaný jako prevence nejrůznějších onemocnění. Ostatně mezi některými lidmi je česnek znám jako „ruský penicilín“. Označení ruský souvisí s tím, že česnek pravděpodobně pochází ze Sibiře.

Obecně se ví, že nejsilnější účinky má česnek konzumovaný v syrovém stavu. Základní látkou, která česneku dodává většinu jeho skvělých léčebných vlastností, je alicin. Paradoxem je, že česnek jako takový alicin vlastně ani neobsahuje, ten totiž vzniká jen při jeho „porušení“, například rozkrojením či slisováním. Z tohoto důvodu se také doporučuje konzumovaný syrový česnek dobře rozžvýkat.

V porovnání s ostatními léčebnými rostlinami česnek vyniká svou univerzálností. Alicin je nejen silným přírodním antibiotikem, ale účinný je i proti různým parazitům, kvasinkám, virům či plísním. Konkrétně se uvádějí tyto infekce – candida, herpes typu 1 a 2, parachřipka typu 3, afty v dutině ústní, vibrio infekce, HIV infekce, infekce streptokoky, helikobakter pylori, infekce bakterií Klebsilla či mycobacterium tuberculosis a Clostridium infekce, které jsou odolné proti antibiotikům. Kromě již zmíněného alicinu česnek obsahuje také selen a vitaminy A, B, C a E.

Čtěte také: Stačí málo a vykouzlíte dokonalý velikonoční zákusek. Zvládnout se dá na poslední chvíli a pochutná si na něm každý, kdo ho vyzkouší. Zkuste ho a uvidíte

Při léčbě bakteriálních infekcí lékaři doporučují alespoň pět stroužků čerstvého česneku denně. Je však vhodné nekonzumovat všechen česnek najednou a na prázdný žaludek, mohl by totiž podráždit sliznici.

Proti nachlazení, pro zdravé srdce i kůži

V období chřipkových epidemií a nachlazení česnek využijete, pokud vás trápí ucpaný nos, podobně se lze rychle a účinně zbavit i problémů s dýchacími cestami. Vzhledem ke svým protizánětlivým účinům se česnek používá i při různých kožních problémech, například při akné, léčbě bradavic a kuřích ok. Skvělý je ale také jako preventivní prostředek kardiovaskulárních onemocnění. Je vědecky potvrzeno, že česnek dokáže snížit riziko aterosklerózy, neboť snižuje lepkavost krevních destiček a zároveň ředí krev, čímž minimalizuje tvorbu krevních sraženin a snižuje hladinu cholesterolu. Pomáhá tak předcházet mrtvici či infarktu.

Česnek a rakovina

Nejnovější výzkumy udávají, že česnek je účinný i v boji s nejrůznějšími onkologickými onemocněními. Konkrétně se udávají tyto druhy tohoto zákeřného onemocnění – rakovina tlustého střeva, jater, jícnu, dutiny ústní, plic, lymfatických uzlin, kůže, plic, prostaty, vaječníků, dělohy, močového měchýře a leukémie. Česnek může v těchto případech sloužit jako doplněk běžné léčky.