Neuvěřitelné, byty jsou rozdávány zadarmo. Slovenští Romové dostanou byty v hodnotě 2,5 milionu eur. Jakých se to týká a proč je mají mít k dispozici právě oni, a ne nikdo jiný? Toto rozhodnutí šokuje!

Na nejznámějším romském sídlišti na Slovensku, Luník IX., má v blízké budoucnosti pravděpodobně začít výstavba nových panelových domů. Podle starosty městské části Košic, kde se sídliště nachází, se jedná o panelové domy s 48 novými byty. Tamější obyvatelé ovšem tvrdí, že tento počet bytů je poněkud nízký, neboť rodin, které mají o nový byt zájem, je mnohem více. Důvodem projektu výstavby nových paneláků byl velmi špatný stav původních domů. Kvůli špatné statice hrozilo nebezpečí zhroucení, a proto byly domy v nedávné domě zdemolovány.

https://www.instagram.com/p/Bh66yhoFTgI/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Kdo budou noví nájemníci?

Podle starosty městské části, Marcela Šani, je v současné době veškerá odborná stránka projektu připravena. Aktuálně se ještě pracuje na žádosti o dotaci pro tzv. přestupné bydlení. Pokud bude žádosti o dotaci vyhověno, nic nebrání okamžitě začít stavět. Mnozí odborníci a velká část veřejnosti si ovšem nejsou jistí, zda je tato investice dobrou volbou. Domnívají se, že není správné, aby za byty, které si místní obyvatelé sami zničili, dostali zadarmo byty nové. Nicméně projekt má být financován z eurofondů a částečně správou tohoto sídliště, a z toho důvodu mohou být mnozí daňoví poplatníci klidní, protože z jejich kapsy to rozhodně nepůjde.

Čtěte také: Otec a jeho dcera nalepili mince na podlahu. To, co nakonec vytvořili, mě srazilo na kolena

https://www.instagram.com/p/Bs-2nLlBlvD/?utm_source=ig_web_copy_link

Do nových bytů se pravděpodobně nastěhují rodiny, které již mají s bydlením v panelových domech zkušenost a je tak menší pravděpodobnost, že dojde k jejich poškození, popřípadě zničení jako v minulosti. Do uvolněných bytů je plánováno nastěhovat rodiny z nelegální osady Mašlíčkovo, které zatím zkušenost s bydlením v bytech panelových domů nemají. Nicméně přizpůsobí-li se bydlení v nových podmínkách, mohou časem také nové byty získat.

https://www.instagram.com/p/Ba_aXneBprX/?utm_source=ig_web_copy_link

Původní obyvatelstvo sídliště

V rámci ozdravení a zlepšení životního prostředí romské osady Tábor v centru Košic, započala výstavba tohoto sídliště na konci 70.let minulého století. Podle původního projektu (sídliště ABC) měli toto sídliště obývat především bezpečnostní složky spolu s Romy.

  • A – armáda
  • B – bezpečnost
  • C – cigáni

Skutečnost dopadla jinak, neboť bezpečnostní složky se na sídliště oproti původnímu plánu dostaly jen v malém počtu. Z toho důvodu už během 80.let minulého století, tvořily více jako polovinu obyvatel sídliště právě Romové. V současné době je sídliště Luník IX. nazýváno jako největší romské ghetto na Slovensku.

https://www.instagram.com/p/BXvyq3lld7S/?utm_source=ig_web_copy_link

Přesuny obyvatel

V rámci nové koncepce města Košice pro životní podmínky neplatičů, nepřizpůsobivých a neoprávněných obyvatelů obsazených bytů, začaly být na sídliště Luník IX. od roku 1995, stěhovány skupiny nepřizpůsobivých obyvatel z celých Košic. Bezproblémové rodiny, které na tomto sídlišti doposud žili, byly naopak na vlastní žádost vystěhovány.