Nový kmen koronaviru se jeví být nebezpečnější, než ten předchozí

Koronavirové kmeny, obdobně jako třeba chřipkové, mají tendenci mutovat, aby se zvýšila pravděpodobnost jejich šíření. Zmutované kmeny virů mají pak mírně odlišné vlastnosti, jež se promítají zejména do symptomatologie a také působení na lidský organismus. Pokud člověk prodělá určitý kmen viru, obvykle buď získává protilátky, nebo si jeho tělo vytvoří imunitní informaci, která pomáhá při dalším vystavení viru rychle nastartovat obranyschopnost a výrazně zmírnit nebo zcela zabránit jeho rozšíření do celého těla.

V případě zmutovaného kmenu však toto pravidlo neplatí a tělo se k viru chová jako ke zcela novému typu nemoci – také proto je očkování proti chřipce realizováno každoročně. Nový kmen koronaviru, který v posledním měsíci výrazně rozšířil ve Velké Británii, proto může představovat novou hrozbu, která by mohla zkomplikovat současnou situaci a prodloužit dobu nouzového stavu o další relativně dlouhý čas.

Vlastnosti a preventivní opatření proti novému koronavirovému kmeni

Dle nejnovějších zjištění to s mutací koronaviru nevypadá pro lidskou populaci velmi dobře – v porovnání s kmenem, kterému se na jaře povedlo uzavřít a zpomalit běžný provoz prakticky na celém světě, má ten nový ještě o stupeň vyšší infekčnost, tzn. míra rizika nakažení je ještě vyšší. Proto se také virus šíří mezi populací rychleji. Obdobnou mutaci viru jako ve Velké Británii již zaznamenali také v dalších zemích (Dánsko, Nizozemí).

Čtěte také: Začněte si pěstovat zázvor pro sebe každé léto doma na balkoně!

Vzhledem k situaci, ostatní evropské státy výrazně omezili mezistátní dopravu se zeměmi, které tento nový kmen koronaviru hlásí. Místní opatření ve státech zasažených tímto novým onemocněním se zaměřují na minimalizaci šíření viru mezi populací, ve Velké Británii se jedná především o hlavní město a jihovýchod země.

Kmen byl objeven již v září

Přestože první případy výskytu se objevily již v září loňského roku, k opatřením přistoupila Velká Británie a okolní země až v prosinci, kdy propukla jeho epidemie ve velké míře. Zároveň byly omezeny veškeré lety mezi Anglii a zbytkem světa (především ty krátké z Evropské unie). Země intenzivně pracuje se Světovou zdravotnickou organizací na zprostředkování informací o specificích nemoci, kterou vir způsobuje. Kromě velké infekčnosti vir zjevně může napadat i osoby s protilátkami proti současnému kmenu se stejnou intenzitou, nebude proto němu tedy velmi pravděpodobně účinná ani vyvinutá vakcína.