V obchodě jsem kupovala čisticí prostředky, které byly drahé a obsahovaly mnoho chemie. Potom mi kámoška dala skvělý návod na domácí čistič, který nestojí téměř nic!

Běžné suroviny z Vaší domácnosti mohou být použity i na výrobu čisticích prostředků, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Při výrobě tohoto čističe získáte rovnou dvě výhody. První výhodou je, že ušetříte množství peněz a tou druhou, že můžete kontrolovat, jaké složky se budou v čističi nacházet tak, aby byly co nejvíce „eko friendly“. Po odzkoušení tohoto jednoduchého návodu na domácí čistič už nebudete zbytečně hledat v obchodech čistič na koupelnu, kuchyň, nábytek a podobně. Tento náš je univerzální a určitě ho doporučujeme vyzkoušet, protože za to nic nedáte.

Reklama

čistič 4[hana-code-insert name=’google‘ /]Citrusově-octový domácí čistič

Voní po citrusech, je snadné ho připravit, investice je minimální a přesně víte jaké látky byly k čištění použity. Je to skvělý způsob jak opětovně využívat odpad z citrusového ovoce, čili slupky. Ty by v opačném případě skončily v odpadkovém koši a v těch lepších případech na kompostu nebo v bioodpadu.

čistič 2Na výrobu můžete použít slupky z pomerančů, citronů, grepů nebo limetek. Po zředění vodou, je tento čistit skvělý na čištění zrcadel, skla, pracovních stolků, podlah, ale také je to skvělý pomocník do kuchyně a koupelny. Pokud jste již věrní domácím maskám na vlasy a obličej z vajíček a oleje, je už jen krůček k tomu, abyste zůstali věrní i tomuto čističi. Navíc Vaše domácnost bude vonět po citrusech a ocet je dezinfekční, skvěle odmašťuje a neobsahuje žádné toxické látky

Co budete na výrobu čističe potřebovat:

  • slupky z citrusů
  • ocet
  • průsvitnou, uzavíratelnou nádobu
  • nádobu se sprejem

čistič 3Jak na to?

Reklama

Nyní je už jen třeba slupky z citrusů nakrájet na menší kousky a naplnit průsvitnou uzavíratelnou nádobu. Nádobu naplňte octem až po okraj a dobře uzavřete. Nechte směs odstát přibližně dva týdny. Následně vyberte z nádoby slupky a do nádoby se sprejem si vždy nařeďte poměr 1:1 s čistou vodou. To znamená, že pokud máme například litrovou nádobu, tak přidáme 0,5 litru vody a 0,5 litru čističe.

čistič 6čistič 5[hana-code-insert name=’Dole‘ /]K tomuto návodu bych ještě připojila jednu radu. Tento čistič funguje rovněž na odstranění vodního kamene z baterií v koupelně a kuchyni a také na vanu, umyvadlo, wc a mikrovlnnou troubu. Nastříkejte čistič na baterie pokryté vodním kamenem, rozetřete, nechte asi hodinu působit a opláchněte vodou. Zkoušela jsem to i na vyčištění skla na troubě. Zde je ale třeba, aby byla doba působení o něco delší. Můžete čistič nastříkat například večer a ráno při úklidu troubu umýt.

čistič 7

 

Reklama